Apple første VR-headset kan blive hundedyrt, men selskabet planlægger allerede nu en billigere version

I samarbejde med producenten Foxconn arbejder Apple angiveligt på et billigere VR-headset.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Allerede før, at den første version af Apples længeventede VR-headset er blevet offentliggjort, er der angiveligt planer om, at en ny udgave er under udvikling.

Det skriver det japanske erhvervsmedie Nikkei Asia.

Ifølge mediet ventes det, at den første udgave af Appels headset vil blive ekstremt dyr, og kan komme til at koste mellem 20.000 og 35.000 kroner.

Men Apple planlægger ifølge Nikei Asia allerede nu sammen med sin leverandør Foxconn at lancere en billigere “anden generations” udgave af headsettet.

Ifølge de seneste rygter er det forventningen, at den første generation af Apples headset vil blive præsenteret for offentligheden vil til Apples årlige udvikler konference WWDC, der løber af stablen i juni.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse