Apple første VR-headset kan blive hundedyrt, men selskabet planlægger allerede nu en billigere version

I samarbejde med producenten Foxconn arbejder Apple angiveligt på et billigere VR-headset.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Allerede før, at den første version af Apples længeventede VR-headset er blevet offentliggjort, er der angiveligt planer om, at en ny udgave er under udvikling.

Det skriver det japanske erhvervsmedie Nikkei Asia.

Ifølge mediet ventes det, at den første udgave af Appels headset vil blive ekstremt dyr, og kan komme til at koste mellem 20.000 og 35.000 kroner.

Men Apple planlægger ifølge Nikei Asia allerede nu sammen med sin leverandør Foxconn at lancere en billigere “anden generations” udgave af headsettet.

Ifølge de seneste rygter er det forventningen, at den første generation af Apples headset vil blive præsenteret for offentligheden vil til Apples årlige udvikler konference WWDC, der løber af stablen i juni.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks