Apple første VR-headset kan blive hundedyrt, men selskabet planlægger allerede nu en billigere version

I samarbejde med producenten Foxconn arbejder Apple angiveligt på et billigere VR-headset.

Artikel top billede

(Foto: Pexels/Pixabay)

Allerede før, at den første version af Apples længeventede VR-headset er blevet offentliggjort, er der angiveligt planer om, at en ny udgave er under udvikling.

Det skriver det japanske erhvervsmedie Nikkei Asia.

Ifølge mediet ventes det, at den første udgave af Appels headset vil blive ekstremt dyr, og kan komme til at koste mellem 20.000 og 35.000 kroner.

Men Apple planlægger ifølge Nikei Asia allerede nu sammen med sin leverandør Foxconn at lancere en billigere “anden generations” udgave af headsettet.

Ifølge de seneste rygter er det forventningen, at den første generation af Apples headset vil blive præsenteret for offentligheden vil til Apples årlige udvikler konference WWDC, der løber af stablen i juni.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil