Kameraerne blev sat op for flere år siden, men de fanger stadigvæk ingen fartsyndere: It-problemer forsinker fartkontrol på Storebæltsbroen

Integrationsproblemer med politiet it-systemer betyder, at otte kameraer fartkameraer på Storebæltsbroen stadigvæk ikke er i stand til at fange fartsyndere.

Artikel top billede

Selvom der for to år siden blev ophængt otte kameraer til permanent fartkontrol på Storebæltsbroen, så har de endnu ikke fanget en eneste fartsynder.

Det skriverFyens Stiftidende.

Kameraer, der har kostet et sekscifret beløb, bliver allerede i dag brugt til trafikanalyser på broen, men de kan stadigvæk ikke bruges til identificere folk, der kører for stærkt på broen, som det ellers var planen.

Det skyldes blandt andet, at ressourceproblemer og it-bøvl betyder, at det endnu ikke har været muligt at integrere data fra kameraerne i politiets it-systemer.

'Der er på nuværende tidspunkt ikke taget endelig stilling til implementeringen af automatisk fartkontrol på Storebæltsbroen og Øresundstunnellen', skriver Trafikministeriet til Fyens Stifstidende.

Det er ikke første gang, at it-udfordringer skaber problemer på Storebæltsbroen.

Således betød en fejl med en software-opdatering hos Sund & Bælt, der driver Storebæltsbroen, at en bilist sidste år blev dirigeret over i den forkerte vejbane med direkte kurs mod den modkørende trafik.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S