Storebæltsforbindelsen kritiseres efter software-fejl, der sendte bilist på kollisionskurs med den modkørende trafik

En bilist blev direkte mod den modkørende trafik, som følge af en fejl i forbindelse med en softwareopdatering på Storebæltsbroen. Nu bliver Sund & Bælt, der driver broen, kritiseret af en ekspert i softwareopdateringer.

Artikel top billede

En fejl i forbindelse med en software-opdatering hos Sund & Bælt, der driver Storebæltsbroen, betød for nylig, at en dansk bilist blev dirigeret over i den modsatte vejbane med direkte kurs mod de modkørende biler.

Men nu får Sund & Bælt ifølge DR kritik fra en dansk it-ekspert, der mener, at Sund & Bælt burde have gennemført en test på selve broen, eller som minimum i et langt større testmiljø, før man slap trafikken løs efter softwareopdateringer.

“Man er nødt til at teste, at man er sikker på, at man har fat i den mekanik, der sidder ude og styrer for eksempel det, at en port skal åbne, eller en motor skal starte, siger Carsten Nøkleby, ph.d inden for softwaretestning og direktør i it-firmaet Sesam World, ifølge DR.

Fejl må ikke kunne opstå

Sund & Bælt har tidligere på måneden forklaret til TV2 Øst, at det er en fejl, som måtte ikke kunne opstå.

"Vi havde en softwareopdatering i går. Den resulterede i, at der kom en fejlmelding ud til overledningen. Det er en fejl, der ikke må kunne ske," siger Bjarne Jørgensen direktør for drift og vedligehold til TV2 Øst.

Kirsten Riis, specialkonsulent ved Vejdirektoratet, oplyser desuden til DR, at direktoratet altid tester sine tilsvarende systemer i de virkelige miljøer.

Det har Vejdirektoratet eksempelvis gjort tidligere på efteråret i forbindelse med Guldborgtunnelen, der går mellem Lolland og Falster.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job