Endnu et prishug: Tesla Model 3 bliver historisk billig

Den amerikanske bilproducent presser igen konkurrenterne på prisen.

Artikel top billede

Det bliver markant billigere at blive Tesla-ejer denne uge.

Halvanden måned efter, at Tesla sendte chokbølger igennem elbilsmarkedet, presser Tesla nu priserne yderligere ned på sine billigste produkter i porteføljen.

Prisen på Tesla Model 3 med 510 kilometers rækkevidde sænkes nu med otte procent til bare 329.990 kroner – 30.000 billigere end før.

Det er en historisk lav pris for en Tesla og det billigste Model 3 nogensinde har været i Danmark.

Long Range modellen med over 625 kilometers rækkevidde og firhjulstræk får også barberet 30.000 af prisen, så den lander på 389.900 kroner.

Leveringstiden lyder på mellem to og fire uger.

Ved starten af 2023 skulle der slippes henholdsvis 424.990 kroner og 490.990 kroner for Model 3 og Model 3 Long Range.

Pletvis prisstigning

Mens Tesla giver et ekstra hug til Model 3 prisen, er der i den seneste sket bevægelser i anden retning i selskabets Model Y.

Efter voldsomme prisfald på op imod 30 procent i januar, er prisen på Long Range versionen af Model Y krybet op med 4.000 kroner 423.990 kroner.

Priserne på Teslas Performance-modeller af både Model 3 og Model Y samt topmodellerne Model S og Model X er der til gengæld ikke pillet ved.

Risikerer nyt Tesla-chok

Teslas aggressive prissætning risikerer igen at give stød til konkurrenterne, som nu skal til at se på deres priser igen.

Hos Polestar, Xpeng og BMW og Polestar, hvor modellerne Polestar 2, P7 og i4 konkurrerer med Tesla Model 3, lyder debutpriserne på henholdsvis 390.000, 399.000 og 469.500 kroner – nogle af dem lange leveringstider til sidst i 2023.

Hos VW-gruppen lød melding tidligere på året, at man ikke ville justere priserne ovenpå Tesla prisreduktioner.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen