Kæmpe kundeafgang fra bank-centralen SDC - mister en stor del af sine kunder

Den ene af Danmarks tre store datacentraler, SDC, mister en stor del af sine norske kunder, som har stået for en tredjedel af selskabets samlede omsætning.

Den mindste af Danmarks tre datacentraler til den finansielle sektor, SDC, står for at miste en stor del af sine kunder i Norge.

Det sker ifølge FinansWatch fordi den norske bank-alliance Eika med 51 banker fra udgangen af i år har droppet SDC til fordel for Tietoevry.

SDC har i de senere år hentet omkring en tredjedel af sin omsætning på den norske forretning med en samlet norsk omsætning i omegnen af en halv milliard danske kroner.

De tabte kunder kommer derfor til at kunne mærkes på den samlede forretning.

Herhjemme står SDC, BEC og Bankdata for håndteringen af næsten alle de danske banker og sparekassers it-drift.

SDC-direktør Jesper Scharff meddeler til FinansWatch, at han forventer, at selskabets omsætning vil enten vokse eller i hvert fald være på niveau også efter afgangen af de norske kunder.

“Vi forventer ikke et fald i omsætningen, da vi oplever stor efterspørgsel efter vores ydelser både fra eksisterende og nye kunder, blandt andet også i det norske marked,” meddeler han.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S