Kæmpe kundeafgang fra bank-centralen SDC - mister en stor del af sine kunder

Den ene af Danmarks tre store datacentraler, SDC, mister en stor del af sine norske kunder, som har stået for en tredjedel af selskabets samlede omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den mindste af Danmarks tre datacentraler til den finansielle sektor, SDC, står for at miste en stor del af sine kunder i Norge.

Det sker ifølge FinansWatch fordi den norske bank-alliance Eika med 51 banker fra udgangen af i år har droppet SDC til fordel for Tietoevry.

SDC har i de senere år hentet omkring en tredjedel af sin omsætning på den norske forretning med en samlet norsk omsætning i omegnen af en halv milliard danske kroner.

De tabte kunder kommer derfor til at kunne mærkes på den samlede forretning.

Herhjemme står SDC, BEC og Bankdata for håndteringen af næsten alle de danske banker og sparekassers it-drift.

SDC-direktør Jesper Scharff meddeler til FinansWatch, at han forventer, at selskabets omsætning vil enten vokse eller i hvert fald være på niveau også efter afgangen af de norske kunder.

“Vi forventer ikke et fald i omsætningen, da vi oplever stor efterspørgsel efter vores ydelser både fra eksisterende og nye kunder, blandt andet også i det norske marked,” meddeler han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job