Kæmpe kundeafgang fra bank-centralen SDC - mister en stor del af sine kunder

Den ene af Danmarks tre store datacentraler, SDC, mister en stor del af sine norske kunder, som har stået for en tredjedel af selskabets samlede omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den mindste af Danmarks tre datacentraler til den finansielle sektor, SDC, står for at miste en stor del af sine kunder i Norge.

Det sker ifølge FinansWatch fordi den norske bank-alliance Eika med 51 banker fra udgangen af i år har droppet SDC til fordel for Tietoevry.

SDC har i de senere år hentet omkring en tredjedel af sin omsætning på den norske forretning med en samlet norsk omsætning i omegnen af en halv milliard danske kroner.

De tabte kunder kommer derfor til at kunne mærkes på den samlede forretning.

Herhjemme står SDC, BEC og Bankdata for håndteringen af næsten alle de danske banker og sparekassers it-drift.

SDC-direktør Jesper Scharff meddeler til FinansWatch, at han forventer, at selskabets omsætning vil enten vokse eller i hvert fald være på niveau også efter afgangen af de norske kunder.

“Vi forventer ikke et fald i omsætningen, da vi oplever stor efterspørgsel efter vores ydelser både fra eksisterende og nye kunder, blandt andet også i det norske marked,” meddeler han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job