Kæmpe kundeafgang fra bank-centralen SDC - mister en stor del af sine kunder

Den ene af Danmarks tre store datacentraler, SDC, mister en stor del af sine norske kunder, som har stået for en tredjedel af selskabets samlede omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den mindste af Danmarks tre datacentraler til den finansielle sektor, SDC, står for at miste en stor del af sine kunder i Norge.

Det sker ifølge FinansWatch fordi den norske bank-alliance Eika med 51 banker fra udgangen af i år har droppet SDC til fordel for Tietoevry.

SDC har i de senere år hentet omkring en tredjedel af sin omsætning på den norske forretning med en samlet norsk omsætning i omegnen af en halv milliard danske kroner.

De tabte kunder kommer derfor til at kunne mærkes på den samlede forretning.

Herhjemme står SDC, BEC og Bankdata for håndteringen af næsten alle de danske banker og sparekassers it-drift.

SDC-direktør Jesper Scharff meddeler til FinansWatch, at han forventer, at selskabets omsætning vil enten vokse eller i hvert fald være på niveau også efter afgangen af de norske kunder.

“Vi forventer ikke et fald i omsætningen, da vi oplever stor efterspørgsel efter vores ydelser både fra eksisterende og nye kunder, blandt andet også i det norske marked,” meddeler han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S