Kæmpe kundeafgang fra bank-centralen SDC - mister en stor del af sine kunder

Den ene af Danmarks tre store datacentraler, SDC, mister en stor del af sine norske kunder, som har stået for en tredjedel af selskabets samlede omsætning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den mindste af Danmarks tre datacentraler til den finansielle sektor, SDC, står for at miste en stor del af sine kunder i Norge.

Det sker ifølge FinansWatch fordi den norske bank-alliance Eika med 51 banker fra udgangen af i år har droppet SDC til fordel for Tietoevry.

SDC har i de senere år hentet omkring en tredjedel af sin omsætning på den norske forretning med en samlet norsk omsætning i omegnen af en halv milliard danske kroner.

De tabte kunder kommer derfor til at kunne mærkes på den samlede forretning.

Herhjemme står SDC, BEC og Bankdata for håndteringen af næsten alle de danske banker og sparekassers it-drift.

SDC-direktør Jesper Scharff meddeler til FinansWatch, at han forventer, at selskabets omsætning vil enten vokse eller i hvert fald være på niveau også efter afgangen af de norske kunder.

“Vi forventer ikke et fald i omsætningen, da vi oplever stor efterspørgsel efter vores ydelser både fra eksisterende og nye kunder, blandt andet også i det norske marked,” meddeler han.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager til Drift- og Støttesektionen ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder til SAP kompetencecenter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S