Nyåbning: Museum med kommunikation, fake news og overvågning i fokus

Det ombyggede kommunikationsmuseum ENIGMA åbner efter årelang forsinkelse med udstillinger om alt fra fake news og overvågning til arkademaskiner og Commodore 64.

Artikel top billede

Efter adskillige år med byggerod og talrige forsinkelser har kommunikationsmuseet ENIGMA netop slået dørene op på Østerbro i København.

Museet har til huse i en stærkt ombygget version af tilbygningen til det gamle posthus og rummer indledningsvis fire udstillinger.

Den umiddelbart mest aktuelle er udstillingen ”Kommunikation i krise.” Her fokuserer museet på at fortælle om de udfordringer det giver, når kommunikation foregår med stor og stadigt stigende hastighed. Både til hverdag og når krisen rammer.

Man får eksempelvis viden om, hvordan nyheder og opslag på sociale medier er ekstremt effektive til at sprede misinformation og mistillid. Nogle gange endda ved hjælp af teknisk avancerede deep fakes, som for eksempel lægger falske ord i munden på politiske ledere.

Desuden beskæftiger udstillingen sig med den overvågning, der finder sted af befolkningerne i både diktaturer og demokratier som det danske – og som kan være særdeles svær eller endda umulig at rulle tilbage, når først den er etableret. Læs mere om udstillingen her.

De tre øvrige udstillinger er ”Ideer der forbinder os” med nedslag i kommunikationshistorien fra de første postruter til telefoni og fiberkabler på tværs af oceanerne.

I ”Arcadeum” handler det derimod om gaming, og her kan man prøve kræfter med både grillbarens klassiske maskiner som Bubble Bobble og Pac-Man – eller med 1980’erne og 1990’ernes hjemmecomputere som Commodore 64 og Amiga.

Endelig kan man i den mere børnerettede ”Teleportalen” opleve verden set med fjerpen, papir og drejeskivetelefon.

Læs mere om udstillinger, åbningstider og alt det praktiske her.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks