Nyåbning: Museum med kommunikation, fake news og overvågning i fokus

Det ombyggede kommunikationsmuseum ENIGMA åbner efter årelang forsinkelse med udstillinger om alt fra fake news og overvågning til arkademaskiner og Commodore 64.

Artikel top billede

Efter adskillige år med byggerod og talrige forsinkelser har kommunikationsmuseet ENIGMA netop slået dørene op på Østerbro i København.

Museet har til huse i en stærkt ombygget version af tilbygningen til det gamle posthus og rummer indledningsvis fire udstillinger.

Den umiddelbart mest aktuelle er udstillingen ”Kommunikation i krise.” Her fokuserer museet på at fortælle om de udfordringer det giver, når kommunikation foregår med stor og stadigt stigende hastighed. Både til hverdag og når krisen rammer.

Man får eksempelvis viden om, hvordan nyheder og opslag på sociale medier er ekstremt effektive til at sprede misinformation og mistillid. Nogle gange endda ved hjælp af teknisk avancerede deep fakes, som for eksempel lægger falske ord i munden på politiske ledere.

Desuden beskæftiger udstillingen sig med den overvågning, der finder sted af befolkningerne i både diktaturer og demokratier som det danske – og som kan være særdeles svær eller endda umulig at rulle tilbage, når først den er etableret. Læs mere om udstillingen her.

De tre øvrige udstillinger er ”Ideer der forbinder os” med nedslag i kommunikationshistorien fra de første postruter til telefoni og fiberkabler på tværs af oceanerne.

I ”Arcadeum” handler det derimod om gaming, og her kan man prøve kræfter med både grillbarens klassiske maskiner som Bubble Bobble og Pac-Man – eller med 1980’erne og 1990’ernes hjemmecomputere som Commodore 64 og Amiga.

Endelig kan man i den mere børnerettede ”Teleportalen” opleve verden set med fjerpen, papir og drejeskivetelefon.

Læs mere om udstillinger, åbningstider og alt det praktiske her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S