Nyåbning: Museum med kommunikation, fake news og overvågning i fokus

Det ombyggede kommunikationsmuseum ENIGMA åbner efter årelang forsinkelse med udstillinger om alt fra fake news og overvågning til arkademaskiner og Commodore 64.

Artikel top billede

Efter adskillige år med byggerod og talrige forsinkelser har kommunikationsmuseet ENIGMA netop slået dørene op på Østerbro i København.

Museet har til huse i en stærkt ombygget version af tilbygningen til det gamle posthus og rummer indledningsvis fire udstillinger.

Den umiddelbart mest aktuelle er udstillingen ”Kommunikation i krise.” Her fokuserer museet på at fortælle om de udfordringer det giver, når kommunikation foregår med stor og stadigt stigende hastighed. Både til hverdag og når krisen rammer.

Man får eksempelvis viden om, hvordan nyheder og opslag på sociale medier er ekstremt effektive til at sprede misinformation og mistillid. Nogle gange endda ved hjælp af teknisk avancerede deep fakes, som for eksempel lægger falske ord i munden på politiske ledere.

Desuden beskæftiger udstillingen sig med den overvågning, der finder sted af befolkningerne i både diktaturer og demokratier som det danske – og som kan være særdeles svær eller endda umulig at rulle tilbage, når først den er etableret. Læs mere om udstillingen her.

De tre øvrige udstillinger er ”Ideer der forbinder os” med nedslag i kommunikationshistorien fra de første postruter til telefoni og fiberkabler på tværs af oceanerne.

I ”Arcadeum” handler det derimod om gaming, og her kan man prøve kræfter med både grillbarens klassiske maskiner som Bubble Bobble og Pac-Man – eller med 1980’erne og 1990’ernes hjemmecomputere som Commodore 64 og Amiga.

Endelig kan man i den mere børnerettede ”Teleportalen” opleve verden set med fjerpen, papir og drejeskivetelefon.

Læs mere om udstillinger, åbningstider og alt det praktiske her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,