Nyåbning: Museum med kommunikation, fake news og overvågning i fokus

Det ombyggede kommunikationsmuseum ENIGMA åbner efter årelang forsinkelse med udstillinger om alt fra fake news og overvågning til arkademaskiner og Commodore 64.

Artikel top billede

Efter adskillige år med byggerod og talrige forsinkelser har kommunikationsmuseet ENIGMA netop slået dørene op på Østerbro i København.

Museet har til huse i en stærkt ombygget version af tilbygningen til det gamle posthus og rummer indledningsvis fire udstillinger.

Den umiddelbart mest aktuelle er udstillingen ”Kommunikation i krise.” Her fokuserer museet på at fortælle om de udfordringer det giver, når kommunikation foregår med stor og stadigt stigende hastighed. Både til hverdag og når krisen rammer.

Man får eksempelvis viden om, hvordan nyheder og opslag på sociale medier er ekstremt effektive til at sprede misinformation og mistillid. Nogle gange endda ved hjælp af teknisk avancerede deep fakes, som for eksempel lægger falske ord i munden på politiske ledere.

Desuden beskæftiger udstillingen sig med den overvågning, der finder sted af befolkningerne i både diktaturer og demokratier som det danske – og som kan være særdeles svær eller endda umulig at rulle tilbage, når først den er etableret. Læs mere om udstillingen her.

De tre øvrige udstillinger er ”Ideer der forbinder os” med nedslag i kommunikationshistorien fra de første postruter til telefoni og fiberkabler på tværs af oceanerne.

I ”Arcadeum” handler det derimod om gaming, og her kan man prøve kræfter med både grillbarens klassiske maskiner som Bubble Bobble og Pac-Man – eller med 1980’erne og 1990’ernes hjemmecomputere som Commodore 64 og Amiga.

Endelig kan man i den mere børnerettede ”Teleportalen” opleve verden set med fjerpen, papir og drejeskivetelefon.

Læs mere om udstillinger, åbningstider og alt det praktiske her.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S