Nu begynder nedlukningen: NemID lægges snart i graven

Nu begynder nedlukningen af NemID, der endegyldigt aflives 30. juni 2023. Derved overtager MitID for alvor scenen.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Nu er NemID snart fortid.

Fra begyndelsen af marts måned vil NemID-brugere blive varslet om den nærtstående lukning i NemID-appen.

"30. juni 2023 lukker NemID. Efter denne dato kan du ikke længere bruge NemID. Brug MitID allerede nu," sådan vil teksten lyde, oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en meddelelse.

Når det offentlige trækker stikket til NemID, så er det både appen, nøglekortet, nøgleviser, voice response-løsningen, medarbjdersignatur og Sikker e-mail, der aflives.

Når NemID lukkes, så står arvtageren MitID klar. MitID har været i brug gennem længere tid, og er løbende blevet implementeret i højere og højere grad.

Tilbage i september 2022 blev MitID standardvalget ved login til offentlige løsninger, netbank og digital post i stedet for NemID, der allerede der begyndte at træde i baggrunden.

Hvis man som borger ikke har fået fat på MitID endnu, så kan det gøres ved at scanne ens pas i MitID-appen eller ved at gå ned på Borgerservice, oplyser styrelsen.

Sidste måned viste en brugertilfredshedsundersøgelse, foretaget i slutningen af 2022, at 64 procent af danskerne er tilfredse med MitID, mens 18 procent er utilfredse med det nye digitale ID.

"Når knap en femtedel af borgerne er utilfredse med MitID, er det noget, vi skal tage alvorligt. Det har ikke været lige let for alle at få MitID, og tallene her understreger, hvor vigtigt det er, at vi løbende har øje for, hvordan vi kan forbedre løsningen."

"Ser man på tallene for, hvor mange der var utilfredse med NemID, dengang det blev lanceret, og hvor populær den løsning siden hen er blevet, så håber og tror vi på, at vi kommer til at se samme udvikling for MitID," lød det dengang fra Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job