Nu begynder nedlukningen: NemID lægges snart i graven

Nu begynder nedlukningen af NemID, der endegyldigt aflives 30. juni 2023. Derved overtager MitID for alvor scenen.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Nu er NemID snart fortid.

Fra begyndelsen af marts måned vil NemID-brugere blive varslet om den nærtstående lukning i NemID-appen.

"30. juni 2023 lukker NemID. Efter denne dato kan du ikke længere bruge NemID. Brug MitID allerede nu," sådan vil teksten lyde, oplyser Digitaliseringsstyrelsen i en meddelelse.

Når det offentlige trækker stikket til NemID, så er det både appen, nøglekortet, nøgleviser, voice response-løsningen, medarbjdersignatur og Sikker e-mail, der aflives.

Når NemID lukkes, så står arvtageren MitID klar. MitID har været i brug gennem længere tid, og er løbende blevet implementeret i højere og højere grad.

Tilbage i september 2022 blev MitID standardvalget ved login til offentlige løsninger, netbank og digital post i stedet for NemID, der allerede der begyndte at træde i baggrunden.

Hvis man som borger ikke har fået fat på MitID endnu, så kan det gøres ved at scanne ens pas i MitID-appen eller ved at gå ned på Borgerservice, oplyser styrelsen.

Sidste måned viste en brugertilfredshedsundersøgelse, foretaget i slutningen af 2022, at 64 procent af danskerne er tilfredse med MitID, mens 18 procent er utilfredse med det nye digitale ID.

"Når knap en femtedel af borgerne er utilfredse med MitID, er det noget, vi skal tage alvorligt. Det har ikke været lige let for alle at få MitID, og tallene her understreger, hvor vigtigt det er, at vi løbende har øje for, hvordan vi kan forbedre løsningen."

"Ser man på tallene for, hvor mange der var utilfredse med NemID, dengang det blev lanceret, og hvor populær den løsning siden hen er blevet, så håber og tror vi på, at vi kommer til at se samme udvikling for MitID," lød det dengang fra Adam Lebech, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg