Microsoft Defender kommer nu automatisk til Windows 11 som en fast del af Microsoft 365

Microsoft Defender vil nu blive installeret automatisk på Windows-enheder for Microsoft 365-kunder.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Hvis du er Microsoft 365-abonnent skal du nok se frem mod at få Microsoft Defender på din Windows-enhed – om du vil det eller ej.

Ifølge flere medier heriblandt Bleeping Computer vil Microsoft automatisk installere Microsoft Defender for Individuals-applikationen, når Microsoft 365-apps installeres eller opdateres.

"Fra slutningen af ​​februar 2023 vil Microsoft Defender-appen blive inkluderet i Microsoft 365-installationsprogrammet til kunder med aktive Microsoft 365 Personal- eller Family-abonnementer,” meddeler virksomheden i et supportdokument, som fortsætter:

”Det betyder, at når du installerer Microsoft 365-apps på din Windows-enhed, vil Microsoft Defender-appen automatisk blive installeret for dig sammen med de andre apps."

I modsætning til Microsoft Defender Antivirus , som er en Windows-komponent, er Defender for Individuals en selvstændig Microsoft 365-app, som virker som et centralt dashboard, der hjælper med at overvåge Windows, macOS, iOS og Android mobile og desktop-enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse