Chrome og Mac fungerer nu meget bedre sammen: Markant forbedret driftstid

Fintuninger i Googles browser kan give op til 10 procent længere driftstid.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Chrome-browserens ry for at bruge meget strøm gøres til skamme med nyeste version af browseren fra Google.

Med nyeste version af browseren, kaldet 110.0.5481.100, bliver der langt op til halvanden time til driftstiden på en Macbook Pro, noterer netmediet The Verge.

Af mediets egne tests fremgår det, at en Macbook Pro 13 kan afspille YouTube videoer på browseren uafbrudt i hele 18 timer med den nye version af browseren, mens almindelig web-surfen kunne gøres i op til 17 timer.

Det svarer til en forbedring på mellem en halv til halvanden time, i forhold til mediets tidligere tests, hvor MacBook Pro 13 ekviperet med den nyeste M2 processor blot holdt sig kørende i 16,5 timer.

Google bekræfter det nye fokus på optimering og pointerer, hvordan der blandt andet er fintunet med såkaldt ’garbage collection’ under brug af browseren, mens nye ’iframes’, altså elementer i hjemmesider, komprimeres så de ikke benytter så mange processor-ressourcer.

Samtidig har Google introduceret en decideret strømspare-tilstand til sin browser, som aktivt går ind og eliminerer unødvendige aktiviteter, der kører i baggrunden. Google oplyser selv, at strømspare-funktionen alene kan give en halv times ekstra driftstid.

Den nye, strømoptimerede version af Chrome-browseren udkom 14. februar og er nu tilgængelig til både Windows, Mac og Linux.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect