Chrome og Mac fungerer nu meget bedre sammen: Markant forbedret driftstid

Fintuninger i Googles browser kan give op til 10 procent længere driftstid.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Chrome-browserens ry for at bruge meget strøm gøres til skamme med nyeste version af browseren fra Google.

Med nyeste version af browseren, kaldet 110.0.5481.100, bliver der langt op til halvanden time til driftstiden på en Macbook Pro, noterer netmediet The Verge.

Af mediets egne tests fremgår det, at en Macbook Pro 13 kan afspille YouTube videoer på browseren uafbrudt i hele 18 timer med den nye version af browseren, mens almindelig web-surfen kunne gøres i op til 17 timer.

Det svarer til en forbedring på mellem en halv til halvanden time, i forhold til mediets tidligere tests, hvor MacBook Pro 13 ekviperet med den nyeste M2 processor blot holdt sig kørende i 16,5 timer.

Google bekræfter det nye fokus på optimering og pointerer, hvordan der blandt andet er fintunet med såkaldt ’garbage collection’ under brug af browseren, mens nye ’iframes’, altså elementer i hjemmesider, komprimeres så de ikke benytter så mange processor-ressourcer.

Samtidig har Google introduceret en decideret strømspare-tilstand til sin browser, som aktivt går ind og eliminerer unødvendige aktiviteter, der kører i baggrunden. Google oplyser selv, at strømspare-funktionen alene kan give en halv times ekstra driftstid.

Den nye, strømoptimerede version af Chrome-browseren udkom 14. februar og er nu tilgængelig til både Windows, Mac og Linux.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen