Chrome og Mac fungerer nu meget bedre sammen: Markant forbedret driftstid

Fintuninger i Googles browser kan give op til 10 procent længere driftstid.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Chrome-browserens ry for at bruge meget strøm gøres til skamme med nyeste version af browseren fra Google.

Med nyeste version af browseren, kaldet 110.0.5481.100, bliver der langt op til halvanden time til driftstiden på en Macbook Pro, noterer netmediet The Verge.

Af mediets egne tests fremgår det, at en Macbook Pro 13 kan afspille YouTube videoer på browseren uafbrudt i hele 18 timer med den nye version af browseren, mens almindelig web-surfen kunne gøres i op til 17 timer.

Det svarer til en forbedring på mellem en halv til halvanden time, i forhold til mediets tidligere tests, hvor MacBook Pro 13 ekviperet med den nyeste M2 processor blot holdt sig kørende i 16,5 timer.

Google bekræfter det nye fokus på optimering og pointerer, hvordan der blandt andet er fintunet med såkaldt ’garbage collection’ under brug af browseren, mens nye ’iframes’, altså elementer i hjemmesider, komprimeres så de ikke benytter så mange processor-ressourcer.

Samtidig har Google introduceret en decideret strømspare-tilstand til sin browser, som aktivt går ind og eliminerer unødvendige aktiviteter, der kører i baggrunden. Google oplyser selv, at strømspare-funktionen alene kan give en halv times ekstra driftstid.

Den nye, strømoptimerede version af Chrome-browseren udkom 14. februar og er nu tilgængelig til både Windows, Mac og Linux.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect