Joe Biden på vej med historisk indgreb: Vil indføre total-forbud mod TikTok i USA

Joe Biden har netop fået grønt lys til at gå videre med sin plan om at indføre et totalforbud mod TikTok. Hvis alt flasker sig for præsidenten, kan det ende med, at ingen amerikanere kan tilgå eller downloade den kinesiske app.

Artikel top billede

USA's præsident Joe Biden vil indføre et totalforbud mod TikTok i USA.

Og han er kommet forbuddet et skridt nærmere.

Den amerikanske komité for udenrigsanliggender stemte onsdag om, hvorvidt der kunne gives tilladelse til det omfattende indgreb.

24 var for og 16 imod, derved kan Joe Biden gå videre med planen, skriver Reuters.

Totalforbuddet, hvis det føres ud i livet, vil være historisk i den forstand, at der aldrig er lagt så store restriktioner på et socialt medie før i USA.

TikTok, der er ejet af kinesiske Bytedance, bruges af over 100 millioner amerikanere.

"TikTok er en trussel mod den nationale sikkerhed. Det er tid til at handle. Alle, der har downloaded TikTok på deres enheder har givet det kinesiske kommunistparti en bagdør til alle deres personlige informationer," lyder det fra Michael McCaul, en republikansk politiker, der sidder med komiteen for udenrigsanliggender.

Demokraterne var i opposition til forslaget med argumentet om, at det var forhastet og krævede en debat samt konsultationer med eksperter.

Det foreløbige lovforslag går ikke i detaljen med, hvordan totalforbuddet vil udføres konkret. Men det giver Joe Biden magt til forbyde alle transaktioner med TikTok, hvilket kan ende med at forhindre samtlige amerikanere i at tilgå eller downloade appen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S