Ny dyster forudsigelse for smartphone-salget: Vil falde i hele 2023

I løbet af 2023 vil salget af smartphones på globalt plan falde. Det viser nye tal fra IDC. Til gengæld vil gennemsnitsprisen for en smartphone falde for første gang i mange år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I første omgang lød forudsigelsen, at det globale smartphone-salg ville vokse med 2,3 procent i 2023.

Men nu har analysehuset IDC set sig nødsaget til at foretage en ny analyse på grund af den skræntende verdensøkonomi, og her ser billedet pludselig markant anderledes ud.

Nu peger IDC på, at salget på globalt plan vil falde med 1,1 procent i 2023. Forudsigelsen lyder, at der vil sælges 1,19 milliarder enheder i år.

Markedet er stadig ramt af en svag efterspørgsel på grund af den makroøkonomiske udvikling, lyder det.

Smartphone-salget vil først vende den negative kurve i 2024, lyder det. Her venter IDC dog, at væksten vil ligge på omkring 5,9 procent.

"Med stigende omkostninger og aktuelle udfordringer med forbrugerefterspørgslen, er producenterne meget forsigtige omkring 2023. Mens der endelig er gode nyheder fra Kina med den seneste genåbning, så er der stadig en masse usikkerhed og mangel på tillid, hvilket resulterer i en forbeholden forudsigelse," lyder det fra Nabila Popal, forskningschef i IDC's afdeling for Mobility og Device Trackers.

Hun er dog overbevist om, at markedet vil vende tilbage til vækst i 2024, når de kortsigtede udfordringer er overkommet.

5G-telefoner vil dog vækste i 2023, hvor salget vil udgøre 62 procent af det samlede smartphone-salg.

Derudover er der et markedsmomentum, når det gælder foldetelefoner. Dette segment forventes at vokse til 22 millioner enheder i 2023. Det er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.

Væksten i denne kategori vil blandt andet skyldes, at priserne for foldetelefonerne vil finde en lavere leje samtidig med, at flere producenter lancerer den type smartphone. Der er blandt andet set præsentationer af flere nye folde-modeller ved den netop afsluttede Mobile World Congress.

IDC påpeger desuden, at gennemsnitsprisen for smartphones vil begynde at falde i år. De senere år, har priserne været på vej op, men det ser ud til at vende.

Gennemsnitsprisen i 2022 var 415 dollar, og for 2023 vil tallet falde til 376 dollar.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job