Ny dyster forudsigelse for smartphone-salget: Vil falde i hele 2023

I løbet af 2023 vil salget af smartphones på globalt plan falde. Det viser nye tal fra IDC. Til gengæld vil gennemsnitsprisen for en smartphone falde for første gang i mange år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I første omgang lød forudsigelsen, at det globale smartphone-salg ville vokse med 2,3 procent i 2023.

Men nu har analysehuset IDC set sig nødsaget til at foretage en ny analyse på grund af den skræntende verdensøkonomi, og her ser billedet pludselig markant anderledes ud.

Nu peger IDC på, at salget på globalt plan vil falde med 1,1 procent i 2023. Forudsigelsen lyder, at der vil sælges 1,19 milliarder enheder i år.

Markedet er stadig ramt af en svag efterspørgsel på grund af den makroøkonomiske udvikling, lyder det.

Smartphone-salget vil først vende den negative kurve i 2024, lyder det. Her venter IDC dog, at væksten vil ligge på omkring 5,9 procent.

"Med stigende omkostninger og aktuelle udfordringer med forbrugerefterspørgslen, er producenterne meget forsigtige omkring 2023. Mens der endelig er gode nyheder fra Kina med den seneste genåbning, så er der stadig en masse usikkerhed og mangel på tillid, hvilket resulterer i en forbeholden forudsigelse," lyder det fra Nabila Popal, forskningschef i IDC's afdeling for Mobility og Device Trackers.

Hun er dog overbevist om, at markedet vil vende tilbage til vækst i 2024, når de kortsigtede udfordringer er overkommet.

5G-telefoner vil dog vækste i 2023, hvor salget vil udgøre 62 procent af det samlede smartphone-salg.

Derudover er der et markedsmomentum, når det gælder foldetelefoner. Dette segment forventes at vokse til 22 millioner enheder i 2023. Det er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.

Væksten i denne kategori vil blandt andet skyldes, at priserne for foldetelefonerne vil finde en lavere leje samtidig med, at flere producenter lancerer den type smartphone. Der er blandt andet set præsentationer af flere nye folde-modeller ved den netop afsluttede Mobile World Congress.

IDC påpeger desuden, at gennemsnitsprisen for smartphones vil begynde at falde i år. De senere år, har priserne været på vej op, men det ser ud til at vende.

Gennemsnitsprisen i 2022 var 415 dollar, og for 2023 vil tallet falde til 376 dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS