Ny dyster forudsigelse for smartphone-salget: Vil falde i hele 2023

I løbet af 2023 vil salget af smartphones på globalt plan falde. Det viser nye tal fra IDC. Til gengæld vil gennemsnitsprisen for en smartphone falde for første gang i mange år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I første omgang lød forudsigelsen, at det globale smartphone-salg ville vokse med 2,3 procent i 2023.

Men nu har analysehuset IDC set sig nødsaget til at foretage en ny analyse på grund af den skræntende verdensøkonomi, og her ser billedet pludselig markant anderledes ud.

Nu peger IDC på, at salget på globalt plan vil falde med 1,1 procent i 2023. Forudsigelsen lyder, at der vil sælges 1,19 milliarder enheder i år.

Markedet er stadig ramt af en svag efterspørgsel på grund af den makroøkonomiske udvikling, lyder det.

Smartphone-salget vil først vende den negative kurve i 2024, lyder det. Her venter IDC dog, at væksten vil ligge på omkring 5,9 procent.

"Med stigende omkostninger og aktuelle udfordringer med forbrugerefterspørgslen, er producenterne meget forsigtige omkring 2023. Mens der endelig er gode nyheder fra Kina med den seneste genåbning, så er der stadig en masse usikkerhed og mangel på tillid, hvilket resulterer i en forbeholden forudsigelse," lyder det fra Nabila Popal, forskningschef i IDC's afdeling for Mobility og Device Trackers.

Hun er dog overbevist om, at markedet vil vende tilbage til vækst i 2024, når de kortsigtede udfordringer er overkommet.

5G-telefoner vil dog vækste i 2023, hvor salget vil udgøre 62 procent af det samlede smartphone-salg.

Derudover er der et markedsmomentum, når det gælder foldetelefoner. Dette segment forventes at vokse til 22 millioner enheder i 2023. Det er en stigning på 50 procent i forhold til sidste år.

Væksten i denne kategori vil blandt andet skyldes, at priserne for foldetelefonerne vil finde en lavere leje samtidig med, at flere producenter lancerer den type smartphone. Der er blandt andet set præsentationer af flere nye folde-modeller ved den netop afsluttede Mobile World Congress.

IDC påpeger desuden, at gennemsnitsprisen for smartphones vil begynde at falde i år. De senere år, har priserne været på vej op, men det ser ud til at vende.

Gennemsnitsprisen i 2022 var 415 dollar, og for 2023 vil tallet falde til 376 dollar.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S