Safari er ved at overhale Edge på Microsoft-browserens hjemmebane

Desktop-computere er et af de områder, hvor Edge-browseren har klaret sig nogenlunde og været den næstmest benyttede browser, men nu er Apples Safari tæt på at overtage den plads, viser de nyeste tal.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser ligger på en klar førsteplads over de mest benyttede browsere på desktopcomputere med 66,15 procent af markedet.

Det er nok ikke den store overraskelse.

Microsofts Edge har andenpladsen med en markedsandel på 10,85 procent.

Men det kunne tyde på, at Edge snart kan miste den placering. Apples Safari er nemlig på fremgang på de stationære computere, mens Edge er på en lille tilbagegang.

Det viser de seneste tal fra Statcounter, som benytter sig af tracking fra over to millioner hjemmesider globalt. Tallene er fra februar måned.

Safari er nemlig oppe på 10,13 procent.

Edge er med de nyeste tal faldet med 0,24 procentpoint den seneste måned, mens Apples Safari steget 0,83 procentpoint.

Top fem over browseres markedsandel på desktop-computere og deres seneste udvikling ser således ud:

  1. Google Chrome: 66,12 procent (et fald på 0,29 procentpoint).

  2. Microsoft Edge: 10,84 procent (et fald på 0,24 procentpoint).

  3. Apple Safari: 10,14 procent (en stigning på 0,83 procentpoint).

  4. Mozilla Firefox: 6,84 procent (et fald på 0,03 procentpoint).

  5. Opera: 3,21 procent (et fald på 0,2 procentpoint).

Microsoft er i gang med at opgradere Edge-browseren med ChatGPT's AI, så fremtiden må vise, om det kommer til at give et fremstød i forhold til markedsandel i kommende målinger.

Hvis man tager den totale markedsandel, hvor alle typer enheder er talt med, har Edge ifølge Statcounter en markedsandel på 4,28 procent, mens Safari har 18,84 procent.

Chrome fører klart med 65,76 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura