Safari er ved at overhale Edge på Microsoft-browserens hjemmebane

Desktop-computere er et af de områder, hvor Edge-browseren har klaret sig nogenlunde og været den næstmest benyttede browser, men nu er Apples Safari tæt på at overtage den plads, viser de nyeste tal.

Artikel top billede

Googles Chrome-browser ligger på en klar førsteplads over de mest benyttede browsere på desktopcomputere med 66,15 procent af markedet.

Det er nok ikke den store overraskelse.

Microsofts Edge har andenpladsen med en markedsandel på 10,85 procent.

Men det kunne tyde på, at Edge snart kan miste den placering. Apples Safari er nemlig på fremgang på de stationære computere, mens Edge er på en lille tilbagegang.

Det viser de seneste tal fra Statcounter, som benytter sig af tracking fra over to millioner hjemmesider globalt. Tallene er fra februar måned.

Safari er nemlig oppe på 10,13 procent.

Edge er med de nyeste tal faldet med 0,24 procentpoint den seneste måned, mens Apples Safari steget 0,83 procentpoint.

Top fem over browseres markedsandel på desktop-computere og deres seneste udvikling ser således ud:

  1. Google Chrome: 66,12 procent (et fald på 0,29 procentpoint).

  2. Microsoft Edge: 10,84 procent (et fald på 0,24 procentpoint).

  3. Apple Safari: 10,14 procent (en stigning på 0,83 procentpoint).

  4. Mozilla Firefox: 6,84 procent (et fald på 0,03 procentpoint).

  5. Opera: 3,21 procent (et fald på 0,2 procentpoint).

Microsoft er i gang med at opgradere Edge-browseren med ChatGPT's AI, så fremtiden må vise, om det kommer til at give et fremstød i forhold til markedsandel i kommende målinger.

Hvis man tager den totale markedsandel, hvor alle typer enheder er talt med, har Edge ifølge Statcounter en markedsandel på 4,28 procent, mens Safari har 18,84 procent.

Chrome fører klart med 65,76 procent.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS