Siri-opfinder forudser kæmpe comeback for stemmestyrede assistenter: "Jeg tror vi kommer til at se en renæssance"

En ny AI-revolution kan give et comeback til stemmestyrede assistenter, som Siri, Alexa og Google Assistent, der ellers har stået bomstille i deres udvikling i årevis.

Artikel top billede

Photo by David Grandmougin on Unsplash (Foto: Unsplash / David Grandmougin)

De stemmestyrede assistenter, som for få år siden var det alle talte om i tech-branchen, har stået bumstille i deres udviklingen gennem de seneste år.

Men nu forudser en af opfinderne af Apples stemmestyrede assistent Siri, Adam Cheyer i et interview med den engelske finansavis Financial Times, at succesfulde chatbots som ChatpGP vil give et nyt rygstød til stemmestyrede assistenter fra Google, Amazon og Apple.

ChatGPT bygger på en ny tilgang til kunsting intelligent, som også er kendt som generativ kunstig intelligens – også kendt GAI (Generative AI) - og det tilbyder ifølge Adam Cheyer en række helt ny muligheder for fremtidens assistenter.

”Helt grundlæggende vil teknologien tilbyde en bredde, fleksibilitet og kompleksitet, som ikke eksisterede, da den seneste generation af stemmestyrede assistenter blev lanceret. Jeg tror vi kommer til at se en renæssance,” siger han til Financial Times.

Dansker i central rolle

Siri blev udover af Adam Cheyer stiftet af Tom Gruber og norsk-amerikanske Dag Kittlaus, og i 2010 blev selskabet solgt til Apple for et beløb, som ifølge amerikanske Techcrunch menes at beløbe sig til 200 millioner dollar.

En central figur i stiftelsen af Siri var desuden danske Mads Rydahl, der var en selskabets første ansatte, men forlod selskabet få måneder før Apples opkøb.

Dag Kittlaus og Adam Cheyer stiftede efterfølgende selskabet Viv Labs, som udviklede en ny stemmestyret assistent, som i 2017 blev solgt til Samsung og under koreanske gigants ejerskab har fået navnet Bixby.

Men Adam Cheyer anerkender, at de tidligere assistenter har været udfordret af en række problemer.

”De tidligere assistenters funktioner har ganske enkelt været for besværlige,” siger Adam Cheyer til Financial Times og tilføjer:

”Ingen kan gennemskue, hvad de kan og ikke kan, og de ved ikke, hvad de har mulighed for at sige til assistenten og hvad de ikke har muligt for at sige til assistenen,” siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura