Siri-opfinder forudser kæmpe comeback for stemmestyrede assistenter: "Jeg tror vi kommer til at se en renæssance"

En ny AI-revolution kan give et comeback til stemmestyrede assistenter, som Siri, Alexa og Google Assistent, der ellers har stået bomstille i deres udvikling i årevis.

Artikel top billede

Photo by David Grandmougin on Unsplash (Foto: Unsplash / David Grandmougin)

De stemmestyrede assistenter, som for få år siden var det alle talte om i tech-branchen, har stået bumstille i deres udviklingen gennem de seneste år.

Men nu forudser en af opfinderne af Apples stemmestyrede assistent Siri, Adam Cheyer i et interview med den engelske finansavis Financial Times, at succesfulde chatbots som ChatpGP vil give et nyt rygstød til stemmestyrede assistenter fra Google, Amazon og Apple.

ChatGPT bygger på en ny tilgang til kunsting intelligent, som også er kendt som generativ kunstig intelligens – også kendt GAI (Generative AI) - og det tilbyder ifølge Adam Cheyer en række helt ny muligheder for fremtidens assistenter.

”Helt grundlæggende vil teknologien tilbyde en bredde, fleksibilitet og kompleksitet, som ikke eksisterede, da den seneste generation af stemmestyrede assistenter blev lanceret. Jeg tror vi kommer til at se en renæssance,” siger han til Financial Times.

Dansker i central rolle

Siri blev udover af Adam Cheyer stiftet af Tom Gruber og norsk-amerikanske Dag Kittlaus, og i 2010 blev selskabet solgt til Apple for et beløb, som ifølge amerikanske Techcrunch menes at beløbe sig til 200 millioner dollar.

En central figur i stiftelsen af Siri var desuden danske Mads Rydahl, der var en selskabets første ansatte, men forlod selskabet få måneder før Apples opkøb.

Dag Kittlaus og Adam Cheyer stiftede efterfølgende selskabet Viv Labs, som udviklede en ny stemmestyret assistent, som i 2017 blev solgt til Samsung og under koreanske gigants ejerskab har fået navnet Bixby.

Men Adam Cheyer anerkender, at de tidligere assistenter har været udfordret af en række problemer.

”De tidligere assistenters funktioner har ganske enkelt været for besværlige,” siger Adam Cheyer til Financial Times og tilføjer:

”Ingen kan gennemskue, hvad de kan og ikke kan, og de ved ikke, hvad de har mulighed for at sige til assistenten og hvad de ikke har muligt for at sige til assistenen,” siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen