Tyskland på vej med 5G-forbud mod Huawei og ZTE

Tyskland kan være på vej til at udelukke de kinesiske selskaber Huawei og ZTE fra vigtige dele af landets 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den tyske regering er på trapperne med et regulært forbud mod visse 5G-kompontenter fra de to kinesiske netværks-kæmper Huawei og ZTE.

Forbuddet vil blive udstedt til de tyske teleselskaber, som altså dermed vil blive pålagt at undlade at anvende de pågældende komponenter i deres 5G-netværk.

Ifølge den tyske avis Zeit Online står forbuddet til at komme til at omfatte kompontenter, som i dag allerede er indbygget og anvendes i de tyske 5G-netværk.

Den tyske regering er for tiden i gang med at genforhandle forskellige samarbejdsaftaler med Kina.

Huawei og ZTE var for alvor i vælten for et par år siden, da udbygningen af de europæiske 5G-netværk for alvor tog fart.

Dengang var Huawei uden sammenligning verdens største producent af udstyr til 5G-netværkene.

Men selskabet tabte gradvist terræn i USA og Europa på grund af beskyldninger om, at den kinesiske regering kunne få adgang til de data, der ville flyde gennem udstyr leveret af selskaberne.

Også herhjemme mistede Huawei sine kæmpe-aftaler om levering af 5G-udstyr.

Huawei, ZTE og den kinesiske regering har hele tiden fastholdt, at beskyldningerne ikke har det mindste på sig og at der alene er tale om vestlig protektionisme.

Huawei meddeler til Zeit Online, at selskabet ingen kommentarer har til spekulationer og rygter, samt at selskabet har leveret teknologi til Tyskland og resten af verden gennem 20 år uden problemer.

Tyskland indførte i 2021 en relativt skrap lov med en række krav til leverandører af 5G-udstyr. Loven gav i modsætning til en række andre landes tilsvarende love plads til, at Huawei og ZTE fortsat kunne være tilstede.

Avisen skriver, at Tysklands 5G-netværk i de senere år er blevet mere og mere afhængig af Huawei.

Regeringens planer skyldes blandt andet, at de tyske cybersikkerheds-myndigheder i flere måneder har været i gang med at gennemtrawle Huaweis komponenter og udstyr med henblik på at se, om udstyret på nogen måde udgør en sikkerhedsrisiko for Tyskland.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S