Tyskland på vej med 5G-forbud mod Huawei og ZTE

Tyskland kan være på vej til at udelukke de kinesiske selskaber Huawei og ZTE fra vigtige dele af landets 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den tyske regering er på trapperne med et regulært forbud mod visse 5G-kompontenter fra de to kinesiske netværks-kæmper Huawei og ZTE.

Forbuddet vil blive udstedt til de tyske teleselskaber, som altså dermed vil blive pålagt at undlade at anvende de pågældende komponenter i deres 5G-netværk.

Ifølge den tyske avis Zeit Online står forbuddet til at komme til at omfatte kompontenter, som i dag allerede er indbygget og anvendes i de tyske 5G-netværk.

Den tyske regering er for tiden i gang med at genforhandle forskellige samarbejdsaftaler med Kina.

Huawei og ZTE var for alvor i vælten for et par år siden, da udbygningen af de europæiske 5G-netværk for alvor tog fart.

Dengang var Huawei uden sammenligning verdens største producent af udstyr til 5G-netværkene.

Men selskabet tabte gradvist terræn i USA og Europa på grund af beskyldninger om, at den kinesiske regering kunne få adgang til de data, der ville flyde gennem udstyr leveret af selskaberne.

Også herhjemme mistede Huawei sine kæmpe-aftaler om levering af 5G-udstyr.

Huawei, ZTE og den kinesiske regering har hele tiden fastholdt, at beskyldningerne ikke har det mindste på sig og at der alene er tale om vestlig protektionisme.

Huawei meddeler til Zeit Online, at selskabet ingen kommentarer har til spekulationer og rygter, samt at selskabet har leveret teknologi til Tyskland og resten af verden gennem 20 år uden problemer.

Tyskland indførte i 2021 en relativt skrap lov med en række krav til leverandører af 5G-udstyr. Loven gav i modsætning til en række andre landes tilsvarende love plads til, at Huawei og ZTE fortsat kunne være tilstede.

Avisen skriver, at Tysklands 5G-netværk i de senere år er blevet mere og mere afhængig af Huawei.

Regeringens planer skyldes blandt andet, at de tyske cybersikkerheds-myndigheder i flere måneder har været i gang med at gennemtrawle Huaweis komponenter og udstyr med henblik på at se, om udstyret på nogen måde udgør en sikkerhedsrisiko for Tyskland.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job