Nuuday sælger Blockbuster: Vil indsnævre fokus på tele-produkter

TDC-selskabet Nuuday skiller sig af med Blockbuster-brandet. Selskabet overtages nu af svenske SF Anytime, som er en del af Bonnier-koncernen.

Artikel top billede

Den digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster får ny ejer.

Nuuday sælger nemlig selskabet med tilhørende kunder og brugsret af brandet i hele Norden.

Køberen er svenske SF Anytime, der ejes af Bonnier-koncernen, skriver Nuuday i en pressemeddelelse.

Fremover vil Blockbuster-kunderne få adgang til et større titelkatalog under det nye ejerskab, lyder det.

Selve ejerskiftet vil gennemføres over en seks måneder lang periode. Det skal sikre en "gnidningsløs overgang" for kunderne, skriver selskabet.

"Blockbuster har gennemgået en stærk forretningsmæssig udvikling under vores ejerskab, og vi er stolte af at kunne aflevere en klar dansk markedsleder inden for digitalt køb og leje af film til SF Anytime, som vi er overbeviste om er den bedste langsigtede strategiske ejer af Blockbuster," lyder det fra EVP i Nuuday, Jens Grønlund, der er ansvarlig for Nuudays digitale brands.

Handlen markerer samtidig, at Nuuday er ved at tilpasse sin portefølje af brand med fokus på at levere produkter og services inden for telekommunikation, oplyser selskabet.

Nordens største titelkatalog

Nuuday understreger, at der er flere synergier mellem Blockbuster og SF Anytime.

SF Anytime har nemlig distributionsaftaler 'med alle de største filmstudier samt relevante nordiske distributører', og derfor vil Blockbusters kunder fremover få glæde af Nordens største titelkatalog, skriver Nuuday.

"Vi er både glade for og stolte over at erhverve den førende danske digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster og integrere tjenesten i vores virksomhed. De to brands komplementerer hinanden utroligt godt, eftersom SF Anytime har en markedsledende position i Sverige, mens Blockbuster-brandet er dansk markedsleder. Vores kombinerede erfaring og tilbud skaber en endnu stærkere service for millioner af husstande på tværs af det nordiske marked," siger Michael Holmberg, administrerende direktør for SF Anytime, i meddelelsen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos