Nuuday sælger Blockbuster: Vil indsnævre fokus på tele-produkter

TDC-selskabet Nuuday skiller sig af med Blockbuster-brandet. Selskabet overtages nu af svenske SF Anytime, som er en del af Bonnier-koncernen.

Artikel top billede

Den digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster får ny ejer.

Nuuday sælger nemlig selskabet med tilhørende kunder og brugsret af brandet i hele Norden.

Køberen er svenske SF Anytime, der ejes af Bonnier-koncernen, skriver Nuuday i en pressemeddelelse.

Fremover vil Blockbuster-kunderne få adgang til et større titelkatalog under det nye ejerskab, lyder det.

Selve ejerskiftet vil gennemføres over en seks måneder lang periode. Det skal sikre en "gnidningsløs overgang" for kunderne, skriver selskabet.

"Blockbuster har gennemgået en stærk forretningsmæssig udvikling under vores ejerskab, og vi er stolte af at kunne aflevere en klar dansk markedsleder inden for digitalt køb og leje af film til SF Anytime, som vi er overbeviste om er den bedste langsigtede strategiske ejer af Blockbuster," lyder det fra EVP i Nuuday, Jens Grønlund, der er ansvarlig for Nuudays digitale brands.

Handlen markerer samtidig, at Nuuday er ved at tilpasse sin portefølje af brand med fokus på at levere produkter og services inden for telekommunikation, oplyser selskabet.

Nordens største titelkatalog

Nuuday understreger, at der er flere synergier mellem Blockbuster og SF Anytime.

SF Anytime har nemlig distributionsaftaler 'med alle de største filmstudier samt relevante nordiske distributører', og derfor vil Blockbusters kunder fremover få glæde af Nordens største titelkatalog, skriver Nuuday.

"Vi er både glade for og stolte over at erhverve den førende danske digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster og integrere tjenesten i vores virksomhed. De to brands komplementerer hinanden utroligt godt, eftersom SF Anytime har en markedsledende position i Sverige, mens Blockbuster-brandet er dansk markedsleder. Vores kombinerede erfaring og tilbud skaber en endnu stærkere service for millioner af husstande på tværs af det nordiske marked," siger Michael Holmberg, administrerende direktør for SF Anytime, i meddelelsen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS