Nuuday sælger Blockbuster: Vil indsnævre fokus på tele-produkter

TDC-selskabet Nuuday skiller sig af med Blockbuster-brandet. Selskabet overtages nu af svenske SF Anytime, som er en del af Bonnier-koncernen.

Artikel top billede

Den digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster får ny ejer.

Nuuday sælger nemlig selskabet med tilhørende kunder og brugsret af brandet i hele Norden.

Køberen er svenske SF Anytime, der ejes af Bonnier-koncernen, skriver Nuuday i en pressemeddelelse.

Fremover vil Blockbuster-kunderne få adgang til et større titelkatalog under det nye ejerskab, lyder det.

Selve ejerskiftet vil gennemføres over en seks måneder lang periode. Det skal sikre en "gnidningsløs overgang" for kunderne, skriver selskabet.

"Blockbuster har gennemgået en stærk forretningsmæssig udvikling under vores ejerskab, og vi er stolte af at kunne aflevere en klar dansk markedsleder inden for digitalt køb og leje af film til SF Anytime, som vi er overbeviste om er den bedste langsigtede strategiske ejer af Blockbuster," lyder det fra EVP i Nuuday, Jens Grønlund, der er ansvarlig for Nuudays digitale brands.

Handlen markerer samtidig, at Nuuday er ved at tilpasse sin portefølje af brand med fokus på at levere produkter og services inden for telekommunikation, oplyser selskabet.

Nordens største titelkatalog

Nuuday understreger, at der er flere synergier mellem Blockbuster og SF Anytime.

SF Anytime har nemlig distributionsaftaler 'med alle de største filmstudier samt relevante nordiske distributører', og derfor vil Blockbusters kunder fremover få glæde af Nordens største titelkatalog, skriver Nuuday.

"Vi er både glade for og stolte over at erhverve den førende danske digitale filmudlejningstjeneste Blockbuster og integrere tjenesten i vores virksomhed. De to brands komplementerer hinanden utroligt godt, eftersom SF Anytime har en markedsledende position i Sverige, mens Blockbuster-brandet er dansk markedsleder. Vores kombinerede erfaring og tilbud skaber en endnu stærkere service for millioner af husstande på tværs af det nordiske marked," siger Michael Holmberg, administrerende direktør for SF Anytime, i meddelelsen.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS