Statsministeriet slår fast: Ansatte skal slette Tiktok

De ansatte i statsministeriet må ikke længere have Tiktok installeret på deres arbejdstelefoner.

Artikel top billede

Den kinesiske app Tiktok er allerede blevet forbudt på de ansattes telefoner i Folketinget, og nu kommer det også til at gælde for de ansatte i Statsministeriet.

Det skriver nyhedsbureauet Ritzau.

I et svar Ritzau henviser Statsministeriet til en anbefalinger som Center for Cybersikkerhed, der hører under Forsvarets Efterretningstjeneste, udsendte den 24. februar.

Her frarådede Center for Cybersikkerhed, at Tiktok blev anvendt fra på arbejdstelefoner hos ansatte i statslige myndigheder, og det er den anbefaling som statsministeriet nu retter sig efter.

”På den baggrund må TikTok ikke være installeret på tjenestetelefoner og eventuelt iPads i Statsministeriet,” oplyser Statsministeriet ifølge Ritzaus.

Så få apps som muligt

Center for Cybersikkerhed har desuden oplyst til Computerworld, at medarbejder i statslige myndigheder installerer så får apps som muligt på deres tjenestetelefoner samt kun installerer apps, der er relevante for deres arbejdsopgaver.

Når det konkret gælder Tiktok begrunder Center for Cybersikkerhed sin anbefaling med, at appen anmoder brugerne om vide rettigheder og adgange på de enheder, hvor den er installeret samt at der er en forhøjet risiko fordi det er en app fra et kinesisk firma, der er underligt kinesiske sikkerhedslovgivning.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S