Gigant med dansker i spidsen giver Vestager klar besked: Pung ud ellers rykker vi til USA

Der skal flere penge på bordet. Det var i grove træk meldingen på et møde i Bruxelles, hvor blandt andet Volkswagen og den svenske batterigigant Nortvolt, der har Jim Hagemann Snabe som bestyrelsesformand, deltog.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Det svenske batterigigant Northvolt, der bygger batterier til elbiler, har en klar besked til EU-kommissionen og ikke mindst den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager:

Der skal flere penge på bordet, hvis ikke selskabets næste store såkaldte gigafactory skal opføres Tyskland fremfor i USA.

Det engelske finansavis Financial Times skriver således, at Northvolt, som har danske Jim Hagermann Snabe som bestyrelsensformand, for nylig sammen med blandt andet Volkswagen har deltaget i et EU-møde i Bruxelles, der handlede om fremtiden for europæisk batteriproduktionen.

Fristes af amerikanske milliarder

Anledningen til mødet er blandt andet, at USA med den statslige støttepakke Inflation Reduction Act frister europæiske virksomheder med milliarder, hvis de rykker deres produktion til USA.

Ifølge Financial fremførte Northvolt synspunktet, at EU bliver nødt til at fremlægge nogle mere konkrete løfter om statsstøtte, hvis virksomheden skal være klar til at give afkald på de op mod otte milliarder dollar, som den amerikanske ordning lokker med.

Danske Jim Hagemann Snabe har ifølge det svenske erhvervsmedie DI sammen med Nortvolts topchef Peter Carlsson tidligere argumenteret for, at EU bør lancere en grøn støttepakke, der kan matche den amerikanske.

Jim Hagemann Snabe havde fra 2010 til 2013 sammen med Bill McDermott posten som co-ceo for den tyske ERP-gigan SAPt, og i dag er han udover at være bestyrelsesformand for Nortvolt også tidligere formand for bestyrelsen i A.P. Møller - Mærsk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse