Gigant med dansker i spidsen giver Vestager klar besked: Pung ud ellers rykker vi til USA

Der skal flere penge på bordet. Det var i grove træk meldingen på et møde i Bruxelles, hvor blandt andet Volkswagen og den svenske batterigigant Nortvolt, der har Jim Hagemann Snabe som bestyrelsesformand, deltog.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Det svenske batterigigant Northvolt, der bygger batterier til elbiler, har en klar besked til EU-kommissionen og ikke mindst den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager:

Der skal flere penge på bordet, hvis ikke selskabets næste store såkaldte gigafactory skal opføres Tyskland fremfor i USA.

Det engelske finansavis Financial Times skriver således, at Northvolt, som har danske Jim Hagermann Snabe som bestyrelsensformand, for nylig sammen med blandt andet Volkswagen har deltaget i et EU-møde i Bruxelles, der handlede om fremtiden for europæisk batteriproduktionen.

Fristes af amerikanske milliarder

Anledningen til mødet er blandt andet, at USA med den statslige støttepakke Inflation Reduction Act frister europæiske virksomheder med milliarder, hvis de rykker deres produktion til USA.

Ifølge Financial fremførte Northvolt synspunktet, at EU bliver nødt til at fremlægge nogle mere konkrete løfter om statsstøtte, hvis virksomheden skal være klar til at give afkald på de op mod otte milliarder dollar, som den amerikanske ordning lokker med.

Danske Jim Hagemann Snabe har ifølge det svenske erhvervsmedie DI sammen med Nortvolts topchef Peter Carlsson tidligere argumenteret for, at EU bør lancere en grøn støttepakke, der kan matche den amerikanske.

Jim Hagemann Snabe havde fra 2010 til 2013 sammen med Bill McDermott posten som co-ceo for den tyske ERP-gigan SAPt, og i dag er han udover at være bestyrelsesformand for Nortvolt også tidligere formand for bestyrelsen i A.P. Møller - Mærsk.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job