Gigant med dansker i spidsen giver Vestager klar besked: Pung ud ellers rykker vi til USA

Der skal flere penge på bordet. Det var i grove træk meldingen på et møde i Bruxelles, hvor blandt andet Volkswagen og den svenske batterigigant Nortvolt, der har Jim Hagemann Snabe som bestyrelsesformand, deltog.

Artikel top billede

(Foto: EU Kommissionen / Xavier Lejeune)

Det svenske batterigigant Northvolt, der bygger batterier til elbiler, har en klar besked til EU-kommissionen og ikke mindst den danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager:

Der skal flere penge på bordet, hvis ikke selskabets næste store såkaldte gigafactory skal opføres Tyskland fremfor i USA.

Det engelske finansavis Financial Times skriver således, at Northvolt, som har danske Jim Hagermann Snabe som bestyrelsensformand, for nylig sammen med blandt andet Volkswagen har deltaget i et EU-møde i Bruxelles, der handlede om fremtiden for europæisk batteriproduktionen.

Fristes af amerikanske milliarder

Anledningen til mødet er blandt andet, at USA med den statslige støttepakke Inflation Reduction Act frister europæiske virksomheder med milliarder, hvis de rykker deres produktion til USA.

Ifølge Financial fremførte Northvolt synspunktet, at EU bliver nødt til at fremlægge nogle mere konkrete løfter om statsstøtte, hvis virksomheden skal være klar til at give afkald på de op mod otte milliarder dollar, som den amerikanske ordning lokker med.

Danske Jim Hagemann Snabe har ifølge det svenske erhvervsmedie DI sammen med Nortvolts topchef Peter Carlsson tidligere argumenteret for, at EU bør lancere en grøn støttepakke, der kan matche den amerikanske.

Jim Hagemann Snabe havde fra 2010 til 2013 sammen med Bill McDermott posten som co-ceo for den tyske ERP-gigan SAPt, og i dag er han udover at være bestyrelsesformand for Nortvolt også tidligere formand for bestyrelsen i A.P. Møller - Mærsk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S