Overblik: Alt om DXC Technologys frasalg af selskabets enorme Dynamics-forretning

Få overblikket: DXC Technology sælger hele sin nordiske Dynamics-forretning til kapitalfonden Polaris, der derved overtager 350 ansatte. Få hele overblikket her.

Artikel top billede

(Foto: Copyrighted / Courtney Crow)

Snart giver DXC Technology afkald på hele sin nordiske serviceforretning.

Selskabet har nemlig indgået en aftale med kapitalfonden Polaris om overtagelse af DXC Eclipse, der er DXC's store Microsoft Dynamics-forretning.

Det kunne Computerworld afsløre mandag denne uge.

Med i handlen følger en stor portion medarbejdere. DXC Eclipse har nemlig 350 ansatte i Norden, hvoraf 204 af dem befinder sig i Danmark.

De vil udgøre det nye Polaris-selskab, der indtil videre er blevet døbt Cepheo.

I forbindelse med handlen giver DXC Technology Danmark afkald på cirka 30 procent af sine danske ansatte. Den seneste opgørelse over selskabets medarbejdere lyder på 742 i december 2022.

Tilbage i 2019 var DXC's danske stab oppe på omkring 1.100 ansatte. Efter det aktuelle salg ender den danske stab på omkring 540 ansatte. Det vil sige, at den danske stab er blevet halveret i løbet af de sidste fire år.

Det har været sparsomt med informationer om salget. DXC Technology har nemlig ikke ønsket ikke stille op til interview omkring handlen.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra Polaris.

Cepheo skal i fremtiden ledes af de to DXC-profiler, Jørgen Jakobsen og René Ebbesen, der ligeledes bliver medejere. De to er heller ikke vendt tilbage på redaktionens interviewanmodninger.

Tilbage i 2019 var DXC Technology selv ude i et større opkøb i Danmark, da selskabet overtog EG's serviceforretning med hele 570 ansatte. Her indledte DXC en offensiv på Dynamics-området.

Den satsning er dog nået vejs ende nu, hvor der gives slip på hele EDXC Eclipse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS