Overblik: Alt om DXC Technologys frasalg af selskabets enorme Dynamics-forretning

Få overblikket: DXC Technology sælger hele sin nordiske Dynamics-forretning til kapitalfonden Polaris, der derved overtager 350 ansatte. Få hele overblikket her.

Artikel top billede

(Foto: Copyrighted / Courtney Crow)

Snart giver DXC Technology afkald på hele sin nordiske serviceforretning.

Selskabet har nemlig indgået en aftale med kapitalfonden Polaris om overtagelse af DXC Eclipse, der er DXC's store Microsoft Dynamics-forretning.

Det kunne Computerworld afsløre mandag denne uge.

Med i handlen følger en stor portion medarbejdere. DXC Eclipse har nemlig 350 ansatte i Norden, hvoraf 204 af dem befinder sig i Danmark.

De vil udgøre det nye Polaris-selskab, der indtil videre er blevet døbt Cepheo.

I forbindelse med handlen giver DXC Technology Danmark afkald på cirka 30 procent af sine danske ansatte. Den seneste opgørelse over selskabets medarbejdere lyder på 742 i december 2022.

Tilbage i 2019 var DXC's danske stab oppe på omkring 1.100 ansatte. Efter det aktuelle salg ender den danske stab på omkring 540 ansatte. Det vil sige, at den danske stab er blevet halveret i løbet af de sidste fire år.

Det har været sparsomt med informationer om salget. DXC Technology har nemlig ikke ønsket ikke stille op til interview omkring handlen.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra Polaris.

Cepheo skal i fremtiden ledes af de to DXC-profiler, Jørgen Jakobsen og René Ebbesen, der ligeledes bliver medejere. De to er heller ikke vendt tilbage på redaktionens interviewanmodninger.

Tilbage i 2019 var DXC Technology selv ude i et større opkøb i Danmark, da selskabet overtog EG's serviceforretning med hele 570 ansatte. Her indledte DXC en offensiv på Dynamics-området.

Den satsning er dog nået vejs ende nu, hvor der gives slip på hele EDXC Eclipse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S