Overblik: Alt om DXC Technologys frasalg af selskabets enorme Dynamics-forretning

Få overblikket: DXC Technology sælger hele sin nordiske Dynamics-forretning til kapitalfonden Polaris, der derved overtager 350 ansatte. Få hele overblikket her.

Artikel top billede

(Foto: Copyrighted / Courtney Crow)

Snart giver DXC Technology afkald på hele sin nordiske serviceforretning.

Selskabet har nemlig indgået en aftale med kapitalfonden Polaris om overtagelse af DXC Eclipse, der er DXC's store Microsoft Dynamics-forretning.

Det kunne Computerworld afsløre mandag denne uge.

Med i handlen følger en stor portion medarbejdere. DXC Eclipse har nemlig 350 ansatte i Norden, hvoraf 204 af dem befinder sig i Danmark.

De vil udgøre det nye Polaris-selskab, der indtil videre er blevet døbt Cepheo.

I forbindelse med handlen giver DXC Technology Danmark afkald på cirka 30 procent af sine danske ansatte. Den seneste opgørelse over selskabets medarbejdere lyder på 742 i december 2022.

Tilbage i 2019 var DXC's danske stab oppe på omkring 1.100 ansatte. Efter det aktuelle salg ender den danske stab på omkring 540 ansatte. Det vil sige, at den danske stab er blevet halveret i løbet af de sidste fire år.

Det har været sparsomt med informationer om salget. DXC Technology har nemlig ikke ønsket ikke stille op til interview omkring handlen.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra Polaris.

Cepheo skal i fremtiden ledes af de to DXC-profiler, Jørgen Jakobsen og René Ebbesen, der ligeledes bliver medejere. De to er heller ikke vendt tilbage på redaktionens interviewanmodninger.

Tilbage i 2019 var DXC Technology selv ude i et større opkøb i Danmark, da selskabet overtog EG's serviceforretning med hele 570 ansatte. Her indledte DXC en offensiv på Dynamics-området.

Den satsning er dog nået vejs ende nu, hvor der gives slip på hele EDXC Eclipse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job