TV 2 ramt af cyberangreb

Rækken af DDoS-angreb mod danske hjemmesider fortsætter. Fredag aften var stod TV 2 for skud.

Artikel top billede

To TV 2-hjemmesider – tv2.dk og TV2 Play – blev fredag aften ramt af DDoS-angreb, der gjorde siderne ustabile.

Det beretter TV 2 Kommunikation ifølge mediet selv.

"TV 2’s tekniske teams sørgede hurtigt for at genoprette stabiliteten, og som en del af indsatsen blev der fredag aften kortvarigt lukket for adgang fra udlandet," lyder det.

Det er en efterhånden gammel kending, der har påtaget sig ansvaret for overbelastningsangrebet mod tv-stationens hjemmesider.

Det drejer sig om hackergruppen Anonymous Sudan, der på den krypterede beskedtjeneste Telegram tager ansvaret for angrebet.

Måske slet ikke fra Sudan

Listen af mål, som hackergruppen Anonymous Sudan har taget ansvaret for i de seneste uger, er lang.

Gruppen har på Telegram tilkendegivet, at angrebene er rettet mod Danmark og Sverige på grund af koranafbrændinger i de to lande.

Cybersikkerhedsekspert Peter Kruse har tidligere forklaret til Computeworld, at der er flere teorier om gruppen og dennes agenda.

"Det er en gruppe, der efter alt at dømme ikke er direkte relateret til Anonymous, men derimod en gruppe, som tilsyneladende har en helt anden politisk agenda," siger han.

På den ene side kan det formodes, at gruppen har islamisk baggrund, fordi den kæder sine aktioner sammen med koranafbrændingerne, der har fundet sted i både Danmark og Sverige.

"Samtidig med det, er der også nogle tråde over mod Killnet. Og Killnet er jo en pro-russisk DDoS-gruppe, som har lavet talrige DDoS-angreb mod tilfældige mål rundt omkring Europa. Det vil sige sundhedssektor, forskellige infrastrukturkritiske virksomheder og infrastrukturkritiske statslige myndigheder," lyder det.

Peter Kruse vil dog ikke lægge hovedet på blokken og gætte på, om koblingen er helt reel.

Koblingen lader dog til at være god nok. Den berygtede russiske hackergruppe skrev 19. februar i år, at Anonymous Sudan er blevet en del af Killnet.

"Fra nu af bliver Anonymous Sudan officielt medlem af Killnet! Holdet har bevist sin styrke på verdensscenen. Så gutter, lad os støtte vores nye brødre og ønske dem held og lykke i denne krig," lyder det i en besked på Telegram, som også er blevet delt af Anonymous Sudan.

Danske Morten Von Seelen, der er CEO hos det svenske it-sikkerhedsfirma Trusec, har tidligere skrevet på Linkedin, at Trusecs analyseteam har afdækket en del spændende information om angrebene - og at meget peger mod Rusland i den forbindelse.

Ifølge Trusec-direktøren har selskabets threat intelligence team blandt andet fundet ud af, at de kriminelle bagmænd bag overbelastningsangrebene slet ikke er Anonymous Sudan, men i stedet en russisk påvirkningskampagne, lyder det i opslaget.

I rapporten fremgår efterretninger om, at angrebene i stedet for at være knyttet til den kendte hacktivistgruppe Anonymous, tyder på at være en del af et russisk hackernetværk bestående af blandt andre hackergruppen KillNet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)