ISS opruster voldsomt på den digitale front: Forventer snart at runde 1.000 it-ansatte

Den danske gigant ISS forventer at have op mod 1.000 it-ansatte inden årets udgang. Også budgettet er steget voldsomt de seneste år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Den danske servicegigant ISS forventer at runde en magisk grænse på 1.000 it-ansatte i 2023.

Alene i 2022 blev der ansat 150 nye it-folk hos ISS. Samme antal forventes at skulle ansættes i år.

Det skriver Finans.

Målet om de 1.000 it-ansatte er en opsigtsvækkende fremgang. I sommeren 2022 lød målet dengang på 750 it-ansatte ved udgangen af 2023.

Oprustningen i ISS' it-afdeling sker samtidig med, at it-budgettet også er steget markant. I 2021 brugte ISS knap 250 millioner kroner på softwareudvikling - året efter var det steget til mere end 450 millioner kroner.

Den digitale offensiv hos ISS er et udtryk for, at ISS ønsker at positionere sig som en teknologisk leder på sit område og selv eje softwareudviklingen, siger ISS' it-direktør Markus Sontheimer til Finans.

Han er i gang med at eksekvere en strategi, der skal få ISS helt frem på den innovative digitale spilleplade, hvos ISS eksempelvis selv vil bygge en række interne apps.

"Der er ingen grund til, at vi ikke skulle kunne bygge bedre software-løsninger end nogen startup med 10 medarbejdere," siger han til mediet.

De mange ansatte vil især blive placeret i København, Warszawa og en nyere udviklingsafdeling i Porto, lyder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision