Vokser massivt: EG har aldrig haft så stor omsætning efter tårnhøj vækst

Danske EG vokser med 18 procent i 2021 og runder samtidig et skarpt hjørne på mere end to milliarder kroner i omsætning. Samtidig fortsatte virksomheden sit opkøbsridt og kunne føje yderligere virksomheder til i løbet af 2022. Få indblik i årsregnskabet her.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i EG's årsregnskab for 2022
  • Så mange virksomheder købte EG i 2022
480
2:30 min
Softwarevirksomheden EG fortsætter i 2022 sin betydelige omsætningsvækst og sit opkøbsridt.

De hyppige og mange opkøb, som EG har gennemført i de seneste år, taler også deres tydelig sprog i den samlede omsætning, hvor tallene viser en betydelig stigning i både indtægter sammenlignet med de foregående år.

Ja, faktisk er der tale om en omsætningsrekord for det hurtigtvoksende selskab, som aldrig har været større, end det er i dag.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S