Vokser massivt: EG har aldrig haft så stor omsætning efter tårnhøj vækst

Danske EG vokser med 18 procent i 2021 og runder samtidig et skarpt hjørne på mere end to milliarder kroner i omsætning. Samtidig fortsatte virksomheden sit opkøbsridt og kunne føje yderligere virksomheder til i løbet af 2022. Få indblik i årsregnskabet her.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i EG's årsregnskab for 2022
  • Så mange virksomheder købte EG i 2022
480
2:30 min
Softwarevirksomheden EG fortsætter i 2022 sin betydelige omsætningsvækst og sit opkøbsridt.

De hyppige og mange opkøb, som EG har gennemført i de seneste år, taler også deres tydelig sprog i den samlede omsætning, hvor tallene viser en betydelig stigning i både indtægter sammenlignet med de foregående år.

Ja, faktisk er der tale om en omsætningsrekord for det hurtigtvoksende selskab, som aldrig har været større, end det er i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job