Rekordmange unge søger ind på it-uddannelserne på Aalborg Universitet

Aalborg Universitet melder om markant stigning i ansøgertal på en række it-uddannelser. Det er en rigtig god nyhed, siger branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg fra DI Digital.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Markant flere unge ser ud til at være klar på at jonglere med 0- og 1-taller, skrive algoritmer og terpe digital arkitektur og kunstig intelligens.

Aalborg Universitet kan således melde om, at meget tyder på, at der i år vil være blive sat en rekord i kvote 2-ansøgninger til universitetets it-uddannelser som datalogi, medialogi og software.

Prorektor hos Aalborg Universitet, Anne Marie Kanstrup, er glad for stigningen.

"Vi ved jo, at virksomhederne i høj grad mangler højtuddannede it-specialister, så det er meget positivt, at flere unge ønsker at starte deres it-karrierevej på disse uddannelser på Aalborg Universitet," udtaler hun i en meddelelse fra universitet.

Politikerne bør bane vejen

De positive meldinger fra Aalborg Universitet er hurtigt blevet opfanget hos DI Digital, hvor branchedirektør Rikke Hougaard Zeberg kalder det "en rigtig god nyhed".

Hun benytter samtidig lejligheden til at forsøge at råbe politikerne op. Der er nemlig ifølge hende et stort behov for, at universiteterne også får de nødvendige ressourcer til at optage alle kvalificerede ansøgere.

"Der er fortsat universiteter, der på grund af manglende kapacitet hvert år må afvise hundredvis af kvalificerede ansøgere til it-uddannelser," lyder kritikken fra Rikke Hougaard Zeberg i en meddelelse til Computerworld:

"Når vi nu hører, at interessen for uddannelserne stiger, så kan jeg ikke få øje på det meningsfulde i, at universiteterne ikke har mulighed for at optage alle kvalificerede ansøgere, når samfundet står på den anden side og mangler dem."

Fremgang på flere tekniske uddannelser

I går 15. marts var der frist for kvote 2-ansøninger til de videregående uddannelser.

Og de tekniske videregående uddannelser er generelt populære.

Det står blandt andet klart, at ansøgninger til civilingeniøruddannelserne er steget med 32 procent til et højeste niveau nogensinde, mens ansøgninger til diplomingeniørstudierne er steget med 12 procent.

Hele det tekniske hovedområde på universiteterne er steget med 31 procent, mens naturvidenskab har fået en stigning på fem procent.

I alt har Aalborg Universitet modtaget godt 7.400 ansøgninger via kvote 2, hvilket er stort set samme tal som i 2022.

Endnu er der ikke tal for hvor mange unge, der har valgt universitet som førsteprioritet, men det forventes at ramme samme niveau som i 2022, hvor det var på 2.300.

"Generelt er vi godt tilfredse med årets kvote 2-søgning. Vi ved jo, at ungdomsårgangene bliver mindre, og der kan også være unge, som stadig holder de sabbatår, de ikke kunne tage under corona-pandemien. Så alt i alt er det fint, at vi lander på det samme antal som sidste år," lyder det fra Anne Marie Kanstrup.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland