Tidligere PET-chef og it-ekspert: Der skal laves regler for apps på arbejdstelefoner

Ingeniørforeningen opfordrer myndighederne til at være langt mere kritiske og konsekvente i forhold til, hvordan medarbejdere benytter deres arbejdstelefoner. Tidligere PET-chef og it-ekspert er enig.

Artikel top billede

Der har gennem de seneste uger været meget debat om offentlig ansattes brug af arbejdstelefoner og de apps, der må installeres på dem.

Debatten har primært handlet om brugen af TikTok, som Center for Cybersikkerhed (CFCS) har opfordret til, at en særlig gruppe offentligt ansatte ikke bør downloade på deres arbejdstelefoner, fordi man frygter, at appen kan overvåges fra det kinesiske styre.

Nu opfordrer Ingeniørforeningen til, at de offentlige myndigheder får en langt mere kritisk og konsekvent tilgang til, hvordan medarbejderne skal benytte deres arbejdstelefoner, og hvilke apps de må have installeret på dem.

Det skriver Berlingske.

Denne opfordring bakker Troels Ørting Jørgensen op op. Han er tidligere operativ chef i PET og har også siddet som chef for det globale center for cybersikkerhed i World Economic Forum. Her er han stadig tilknyttet som konsulent.

Opfordringen gælder også regeringen.

"Normalt er jeg ikke tilhænger af forbud, men i det her tilfælde er man nødt til at lave den sondring, at når man har en arbejdstelefon, er den primært til for arbejde," lyder det fra Troels Ørting Jørgensen.

Han finder det problematisk, at grænserne mellem privattelefoner og arbejdstelefoner er ved at blive udvisket. Derfor opfordrer han til, at det kun er arbejdsrelaterede apps, der er installeret på arbejdstelefonen, mens medarbejderne kan have andre relevante apps installeret på deres privattelefoner.

CFCS fraråder statslige ansatte at bruge en række apps på arbejdstelefoner. Samme opfordring gælder ikke kommuner og regioner eller virksomheder. Alligevel har en lang række kommuner og virksomheder besluttet at følge CFCS' opfordring.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse