Tidligere PET-chef og it-ekspert: Der skal laves regler for apps på arbejdstelefoner

Ingeniørforeningen opfordrer myndighederne til at være langt mere kritiske og konsekvente i forhold til, hvordan medarbejdere benytter deres arbejdstelefoner. Tidligere PET-chef og it-ekspert er enig.

Artikel top billede

Der har gennem de seneste uger været meget debat om offentlig ansattes brug af arbejdstelefoner og de apps, der må installeres på dem.

Debatten har primært handlet om brugen af TikTok, som Center for Cybersikkerhed (CFCS) har opfordret til, at en særlig gruppe offentligt ansatte ikke bør downloade på deres arbejdstelefoner, fordi man frygter, at appen kan overvåges fra det kinesiske styre.

Nu opfordrer Ingeniørforeningen til, at de offentlige myndigheder får en langt mere kritisk og konsekvent tilgang til, hvordan medarbejderne skal benytte deres arbejdstelefoner, og hvilke apps de må have installeret på dem.

Det skriver Berlingske.

Denne opfordring bakker Troels Ørting Jørgensen op op. Han er tidligere operativ chef i PET og har også siddet som chef for det globale center for cybersikkerhed i World Economic Forum. Her er han stadig tilknyttet som konsulent.

Opfordringen gælder også regeringen.

"Normalt er jeg ikke tilhænger af forbud, men i det her tilfælde er man nødt til at lave den sondring, at når man har en arbejdstelefon, er den primært til for arbejde," lyder det fra Troels Ørting Jørgensen.

Han finder det problematisk, at grænserne mellem privattelefoner og arbejdstelefoner er ved at blive udvisket. Derfor opfordrer han til, at det kun er arbejdsrelaterede apps, der er installeret på arbejdstelefonen, mens medarbejderne kan have andre relevante apps installeret på deres privattelefoner.

CFCS fraråder statslige ansatte at bruge en række apps på arbejdstelefoner. Samme opfordring gælder ikke kommuner og regioner eller virksomheder. Alligevel har en lang række kommuner og virksomheder besluttet at følge CFCS' opfordring.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job