Film: BlackBerrys astronomiske succes og hastige fald fra tinderne

Kommende dokukomedie fortæller den vilde historie om verdens første virkeligt succesfulde smartphone, der gik fra en markedsandel på 50 procent til nærmest intet på få år.

Artikel top billede

”It’s like The Force!”

Selvtilliden fejlede intet, da opfinderne af det, der siden skulle blive kendt som en BlackBerry, præsenterede deres nyskabelse for potentielle investorer omkring årtusindskiftet.

Det havde dog nok hjulpet salgspitchen lidt på vej, hvis personen i den anden ende havde haft et minimalt kendskab til Star Wars. Men efter en lidt haltende start gik det nu alligevel helt udmærket.

På få år havde samtlige klodens topchefer og dem, der gerne ville være det, verdens første virkeligt succesfulde smartphone i lommen. Selv præsident Obama var angiveligt mere end begejstret for sin ”CrackBerry.”

Succesen varede dog ikke ved, og da Steve Jobs præsenterede den første iPhone, begyndte det at gå ned af bakke for selskabet med en hast, der næsten overgik den astronomiske optur.

Den kommende film BlackBerry fortæller – i hvert fald efter traileren at dømme – den vilde og svært underholdende historie om virksomhedens storhed og fald.

Filmen er bygget på bestsellerbogen “Losing the Signal: The Untold Story Behind the Extraordinary Rise and Spectacular Fall of BlackBerry.”

Den får premiere midt i maj, og man kan med rimelighed forvente, at BlackBerry også vil ramme en biograf eller streamingtjeneste i nærheden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura