Film: BlackBerrys astronomiske succes og hastige fald fra tinderne

Kommende dokukomedie fortæller den vilde historie om verdens første virkeligt succesfulde smartphone, der gik fra en markedsandel på 50 procent til nærmest intet på få år.

Artikel top billede

”It’s like The Force!”

Selvtilliden fejlede intet, da opfinderne af det, der siden skulle blive kendt som en BlackBerry, præsenterede deres nyskabelse for potentielle investorer omkring årtusindskiftet.

Det havde dog nok hjulpet salgspitchen lidt på vej, hvis personen i den anden ende havde haft et minimalt kendskab til Star Wars. Men efter en lidt haltende start gik det nu alligevel helt udmærket.

På få år havde samtlige klodens topchefer og dem, der gerne ville være det, verdens første virkeligt succesfulde smartphone i lommen. Selv præsident Obama var angiveligt mere end begejstret for sin ”CrackBerry.”

Succesen varede dog ikke ved, og da Steve Jobs præsenterede den første iPhone, begyndte det at gå ned af bakke for selskabet med en hast, der næsten overgik den astronomiske optur.

Den kommende film BlackBerry fortæller – i hvert fald efter traileren at dømme – den vilde og svært underholdende historie om virksomhedens storhed og fald.

Filmen er bygget på bestsellerbogen “Losing the Signal: The Untold Story Behind the Extraordinary Rise and Spectacular Fall of BlackBerry.”

Den får premiere midt i maj, og man kan med rimelighed forvente, at BlackBerry også vil ramme en biograf eller streamingtjeneste i nærheden.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S