Danske virksomheder bombarderet med fejlagtige e-mails fra det offentlige om godkendelse af opdateringer

Bunkevis af mails er blevet udsendt til danske virksomheders administratorer, der skulle godkende forskellige rettighedsopdateringer på Virk.dk. Men de er blevet udsendt på grund af en fejl, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor fik danske virksomhedsadministratorer bunkevis af mails de seneste dage
352
2 min
Det plejer ikke at være det offentlige, der står for spam i mailboksen.

Men i de seneste dage er danske virksomhedsadministratorer i lange baner blevet bombarderet med mails om, at de skal godkende forskellige opdateringer af rettigheder.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job