Ventelisten åbnet: Nu udrulles Googles ChatGPT-dræber

Google udruller nu selskabets ChatGPT-konkurrent Bard mere end måned efter uheldig demonstration i Paris i februar.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Google åbner for adgang til sit nye AI chatbot-værktøj, Bard, der skal være selskabets direkte ChatGPT-konkurrent.

Brugere kan allerede nu skrive sig på en venteliste og få adgang til Bard.

Bard kan ifølge Google hjælpe brugerne med alt fra at skrive essay-udkast, planlægge babyshowers og komme med idéer til, hvad frokosten skal være baseret på indholdet i køleskabet.

Det skriver CNN.

En repræsentant fra Google har fortalt CNN, at Bard vil fungere separat og som et supplement til Google Search, skriver mediet.

Bard, er ligesom ChatGPT, bygget på store sprogmodelle og trænet på omfattende datamængder for at generere overbevisende svar på brugernes forespørgsler.

I et tidligere blogindlæg har Google udtrykt, at selskabet planlægger at tilføje store sprogmodeller til Google Search på et senere tidspunkt.

Bard vil i første omgang blive rullet ud i USA og i Storbritannien og vil senere blive tilgængelig i flere lande og på flere sprog.

Bards lancering markerer et skridt mod at integrere AI i Googles kerneforretning.

Google lancerede i februar, men under Bard-demonstration, svarede chatbotten forkert på et spørgsmål om et teleskop. Det fik Alphabet-aktien til at falde 7,7 procent - hvilket svarer til, at 100 milliarder dollar af virksomhedens markedsværdi forsvandt.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT