Ventelisten åbnet: Nu udrulles Googles ChatGPT-dræber

Google udruller nu selskabets ChatGPT-konkurrent Bard mere end måned efter uheldig demonstration i Paris i februar.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Google åbner for adgang til sit nye AI chatbot-værktøj, Bard, der skal være selskabets direkte ChatGPT-konkurrent.

Brugere kan allerede nu skrive sig på en venteliste og få adgang til Bard.

Bard kan ifølge Google hjælpe brugerne med alt fra at skrive essay-udkast, planlægge babyshowers og komme med idéer til, hvad frokosten skal være baseret på indholdet i køleskabet.

Det skriver CNN.

En repræsentant fra Google har fortalt CNN, at Bard vil fungere separat og som et supplement til Google Search, skriver mediet.

Bard, er ligesom ChatGPT, bygget på store sprogmodelle og trænet på omfattende datamængder for at generere overbevisende svar på brugernes forespørgsler.

I et tidligere blogindlæg har Google udtrykt, at selskabet planlægger at tilføje store sprogmodeller til Google Search på et senere tidspunkt.

Bard vil i første omgang blive rullet ud i USA og i Storbritannien og vil senere blive tilgængelig i flere lande og på flere sprog.

Bards lancering markerer et skridt mod at integrere AI i Googles kerneforretning.

Google lancerede i februar, men under Bard-demonstration, svarede chatbotten forkert på et spørgsmål om et teleskop. Det fik Alphabet-aktien til at falde 7,7 procent - hvilket svarer til, at 100 milliarder dollar af virksomhedens markedsværdi forsvandt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S