Ny bog om vores historie: 700 siders død, vulkanudbrud, flere vulkanudbrud, tørke og ulykke.

Vikingerne opstod efter afgrødefejl og kaliffen blev væltet da bomuldspriserne kolapsede. Ny bog giver spændende og unik indsigt i samspiller mellem vejr, vulkaner og den skrøbelige menneskelige historie.

Artikel top billede

1800-tallets industrielle revolution sparkede gang i masseproduktion, ufattelig rigdom ved siden af ufattelig fattigdom og ikke mindst grundlaget for de klimaforandringer, som vi oplever i dag.

Klimaforandringer er imidlertid ikke noget nyt, for som historiker Peter Frankopan viser i sin nye bog The Earth Transformed, så har hele menneskehedens historie i lange perioder været påvirket af klimapåvirkninger. Nogle gange så drastisk at hele civilisationer er faldet.

I The Earth Transformed giver Franopan det store overblik og deler historien om hvordan Moche-civilisationen i Sydamerika der ophørte på grund af den cykliske påvirkning fra vejrfænomenet El Niño, til vulkanudbrud på Island, der påvirkede Egypten og hjalp med at bringe det osmanniske imperium på knæ.

Bomuld væltede kaliffen

Frankopan forklarer også hvordan vikingerne opstod takket være katastrofale afgrødefejl og hvorfor rødderne til regimeændring i det ellevte århundrede i Baghdad ligger i kollapset af bomuldspriser på grund af usædvanlige klimamønstre.

Alt sammen baseret på kombinationen af historiske kilder og så nyere klimaforskning, som kan dokumentere vejrfænomener tusindvis af år tilbage i tiden.

Især vulkaner, som ifølge Frankopan spiller en kæmpe og ofte overset rolle i menneskehedens historie.

Det er ikke nødvendigvis opløftende læsning, og måske vil du følge trang til at slutte dig til prepper-folk som Peter Thiel efter at have læst dig igennem knapt 700 siders død, vulkanudbrud, flere vulkanudbrud, tørke og ulykke.

Interessant nok Frankopan er ikke nødvendigvis pessimistisk på hele menneskehedens vegne, men han rejser flere spændende pointer om holdbarheden for vores politiske systemer når først det begynder at gå klima-galt.

Titel: The Earth Transformed – an untold story. Forfatter: Peter Frankopan. Udkommet marts 2023 på engelsk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job