Ny bog om vores historie: 700 siders død, vulkanudbrud, flere vulkanudbrud, tørke og ulykke.

Vikingerne opstod efter afgrødefejl og kaliffen blev væltet da bomuldspriserne kolapsede. Ny bog giver spændende og unik indsigt i samspiller mellem vejr, vulkaner og den skrøbelige menneskelige historie.

Artikel top billede

1800-tallets industrielle revolution sparkede gang i masseproduktion, ufattelig rigdom ved siden af ufattelig fattigdom og ikke mindst grundlaget for de klimaforandringer, som vi oplever i dag.

Klimaforandringer er imidlertid ikke noget nyt, for som historiker Peter Frankopan viser i sin nye bog The Earth Transformed, så har hele menneskehedens historie i lange perioder været påvirket af klimapåvirkninger. Nogle gange så drastisk at hele civilisationer er faldet.

I The Earth Transformed giver Franopan det store overblik og deler historien om hvordan Moche-civilisationen i Sydamerika der ophørte på grund af den cykliske påvirkning fra vejrfænomenet El Niño, til vulkanudbrud på Island, der påvirkede Egypten og hjalp med at bringe det osmanniske imperium på knæ.

Bomuld væltede kaliffen

Frankopan forklarer også hvordan vikingerne opstod takket være katastrofale afgrødefejl og hvorfor rødderne til regimeændring i det ellevte århundrede i Baghdad ligger i kollapset af bomuldspriser på grund af usædvanlige klimamønstre.

Alt sammen baseret på kombinationen af historiske kilder og så nyere klimaforskning, som kan dokumentere vejrfænomener tusindvis af år tilbage i tiden.

Især vulkaner, som ifølge Frankopan spiller en kæmpe og ofte overset rolle i menneskehedens historie.

Det er ikke nødvendigvis opløftende læsning, og måske vil du følge trang til at slutte dig til prepper-folk som Peter Thiel efter at have læst dig igennem knapt 700 siders død, vulkanudbrud, flere vulkanudbrud, tørke og ulykke.

Interessant nok Frankopan er ikke nødvendigvis pessimistisk på hele menneskehedens vegne, men han rejser flere spændende pointer om holdbarheden for vores politiske systemer når først det begynder at gå klima-galt.

Titel: The Earth Transformed – an untold story. Forfatter: Peter Frankopan. Udkommet marts 2023 på engelsk.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S