Teater: Bøger om nomader, tekst eller ulighed bliver til teater

Korte videnskabelige bøger om vægtige emner bliver til teater. Og publikum har mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

Artikel top billede

Århus Universitetsforlag har siden 2012 givet en række forfattere en spændende og svær opgave: Forklar på blot 60 sider så meget du kan om et emne.

I alt er det siden begyndelsen blevet til 10 bøger om blandt andet samarbejde, nomader, porno, jyske dialekter, epidemier og bier. Alt sammen under fællesbetegnelsen Tænkepauser.

Bøgerne i serien kan erhverves for 50 kroner på forlagets hjemmeside. Men er du mere til samtale og dialog, så er det Tænkepauser Live, som du skal møde op til.

For på Nørrebro Teater på Ravnsborggade i København kan du 11. april, 1. maj og 5. juni købe billet til Tænkepauser Live, hvor komiker og journalist Sebastian Dorset går tæt på månedens aktuelle bog. Det samme går Aarhus Teater 6. juni.

Nørrebro Teater lover at de netop de aftener vil forvandle videnskaben til teater, præsentere forskeren bag bogen og give publikum mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

En billet koster 160 kroner og er du under 25 får du en øl eller vand med til den pris.

Med i billetprisen er desuden et eksemplar af månedens Tænkepause-bog, og baren er åben både før og efter arrangementet.

Du finder forestillingerne her på Nørrebro. Og her i Aarhus.

Medvirkende: Sebastian Dorset, M.fl. / Arrangør: Nørrebro Teater

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S