Teater: Bøger om nomader, tekst eller ulighed bliver til teater

Korte videnskabelige bøger om vægtige emner bliver til teater. Og publikum har mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

Artikel top billede

Århus Universitetsforlag har siden 2012 givet en række forfattere en spændende og svær opgave: Forklar på blot 60 sider så meget du kan om et emne.

I alt er det siden begyndelsen blevet til 10 bøger om blandt andet samarbejde, nomader, porno, jyske dialekter, epidemier og bier. Alt sammen under fællesbetegnelsen Tænkepauser.

Bøgerne i serien kan erhverves for 50 kroner på forlagets hjemmeside. Men er du mere til samtale og dialog, så er det Tænkepauser Live, som du skal møde op til.

For på Nørrebro Teater på Ravnsborggade i København kan du 11. april, 1. maj og 5. juni købe billet til Tænkepauser Live, hvor komiker og journalist Sebastian Dorset går tæt på månedens aktuelle bog. Det samme går Aarhus Teater 6. juni.

Nørrebro Teater lover at de netop de aftener vil forvandle videnskaben til teater, præsentere forskeren bag bogen og give publikum mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

En billet koster 160 kroner og er du under 25 får du en øl eller vand med til den pris.

Med i billetprisen er desuden et eksemplar af månedens Tænkepause-bog, og baren er åben både før og efter arrangementet.

Du finder forestillingerne her på Nørrebro. Og her i Aarhus.

Medvirkende: Sebastian Dorset, M.fl. / Arrangør: Nørrebro Teater

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos