Teater: Bøger om nomader, tekst eller ulighed bliver til teater

Korte videnskabelige bøger om vægtige emner bliver til teater. Og publikum har mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

Artikel top billede

Århus Universitetsforlag har siden 2012 givet en række forfattere en spændende og svær opgave: Forklar på blot 60 sider så meget du kan om et emne.

I alt er det siden begyndelsen blevet til 10 bøger om blandt andet samarbejde, nomader, porno, jyske dialekter, epidemier og bier. Alt sammen under fællesbetegnelsen Tænkepauser.

Bøgerne i serien kan erhverves for 50 kroner på forlagets hjemmeside. Men er du mere til samtale og dialog, så er det Tænkepauser Live, som du skal møde op til.

For på Nørrebro Teater på Ravnsborggade i København kan du 11. april, 1. maj og 5. juni købe billet til Tænkepauser Live, hvor komiker og journalist Sebastian Dorset går tæt på månedens aktuelle bog. Det samme går Aarhus Teater 6. juni.

Nørrebro Teater lover at de netop de aftener vil forvandle videnskaben til teater, præsentere forskeren bag bogen og give publikum mulighed for at stille spørgsmål undervejs.

En billet koster 160 kroner og er du under 25 får du en øl eller vand med til den pris.

Med i billetprisen er desuden et eksemplar af månedens Tænkepause-bog, og baren er åben både før og efter arrangementet.

Du finder forestillingerne her på Nørrebro. Og her i Aarhus.

Medvirkende: Sebastian Dorset, M.fl. / Arrangør: Nørrebro Teater

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S