Verdens største kryptobørs sagsøges af amerikanske myndigheder

Kryptobørsen Binance og dens topchef sagsøges nu af de amerikanske myndigheder. Efter en gennemgang af selskabet lyder anklagen nu, at Binance har drevet ulovlig børsvirksomhed.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

Verdens største kryptobørs, Binance, er kommet i store vanskeligheder.

Selskabet og dens CEO, Changpeng Zhao, sagsøges nu af de amerikanske myndigheder.

Mandag 27. marts fremlagde tinsynsmyndigheden sin rapport. Her lød det, at kryptobørsen har drevet ulovlig børsvirksomhed, og at dens compliance-program var ineffektivt.

Det skriver Reuters.

Det førte direkte til, at myndighederne nu har lagt sag an mod Binance og dens topchef for "fortsætlig unddragelse" af logivningen i USA.

Samtidig lyder anklagen, at de samtidig "engagerede sig i en kalkuleret strategi med reguleringsarbitrage til egen kommerciel fordel."

Binances topchef kalder søgsmålet både uventet og skuffende.

"Ved første øjekast ser klagen ud til at indeholde en ufuldstændig gengivelse af fakta, og vi er ikke enige i beskrivelsen af de mange problemer, klagen påstår," udtaler Changpeng Zhao ifølge Reuters.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S