Bank-kæmpen SDC gør klar til at sænke tårnhøjt gebyr til kunder, der vil forlade selskabet

Bankcentralen SDC gør klar til at sænke sit tårnhøje gebyr på hele fem års omsætning, hvis en kunde ønsker at forlade centralen.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Bankcentralen SDC gør klar til at sænke den tårnhøje pris, som selskabet i dag kræver fra kunder, der ønsker at skifte leverandør.

Bestyrelsesformand Klaus Skjødt siger til FinansWatch, at selskabet endnu ikke har truffet den endelige beslutning, men at alt tyder på, at prisen kommer ned.

SDC hævede i efteråret sit gebyr for at forlade selskabet til hele fem års omsætning. Det betyder, at kunder, der ønsker at forlade SDC, skal betale fuld pris i fem år efter, at de har forladt bankcentralen.

Meldingen kommer efter, at konkurrenten Bankdata i sidste uge efter pres fra de danske konkurrencemyndigheder besluttede at sænke det såkaldte udtrædelsesgebyr fra fem års omsætning til 2,5 års omsætning.

Og det er det niveau, som SDC nu også vil lægge sig på, oplyser Klaus Skjødt.

“Vi lægger os sandsynligvis på markedsniveauet. Om vi strikker det sammen præcis på samme måde som andre, ved jeg ikke, men man kan gøre det på flere måder og alligevel lande på reelt det samme,” siger han.

Vi har i Danmark tre bankcentraler, der håndterer it-arbejdet for de fleste danske banker og pengeinstitutter.

BEC med hovedkvarter i Roskilde håndterer it og data for blandt andet Arbejdernes Landsbank, Spar Nord og Nykredit, SDC med hovedkvarter i Ballerup for sparekasserne og Bankdata med hovedkvarter i Fredericia for blandt andet Jyske Bank og Sydbank.

Der er tale om meget store forretninger, som imidlertid ikke tjener de store penge, da de alle er ejet af deres kunder.

BEC er endnu ikke kommet med nogen melding om, hvorvidt prisen skal sænkes, men det forventes, at selskabet vil følge med de to konkurrenter.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job