Bankdata, BEC og SDC skal tvinges til at sænke tårnhøje udmeldelses-gebyrer

De tre store bankcentraler er på vej til at blive tvunget til at sænke deres tårnhøje udmeldelsesgebyrer til omtrent det halve.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

De danske konkurrencemyndigheder vil have de tre store bankcentraler, Bandata, BEC og SDC, til at lempe i betydelig grad på den betaling, som de i dag kræver, hvis deres kunder vil skifte datacentral.

Ifølge Finans er en afgørelse på vej mod Bankdata, som dermed står til at blive tvunget til at sænke kravet til kunder, der vil opsige samarbejdet, fra de nuværende fem års betaling til betaling for to et halvt til tre år.

Finans skriver, at BEC og SDC allerede har accepteret at sænke deres udmeldelseskrav tilsvarende.

BEC med hovedkvarter i Roskilde håndterer it og data for blandt andet Arbejdernes Landsbank, Spar Nord og Nykredit, SDC med hovedkvarter i Ballerup for sparekasserne og Bankdata med hovedkvarter i Fredericia for blandt andet Jyske Bank og Sydbank.

De tre danske bankcentraler håndterer it-arbejdet for de fleste danske banker og pengeinstitutter.

Der er tale om meget store forretninger, som imidlertid ikke tjener de store penge, da de alle er ejet af deres kunder.

Ifølge Finans er kravet om fem års betaling til kunder, der vil skifte datacentral, en af de væsentligste barrierer for at overtage andre banker herhjemme, da det kan blive meget dyrt at lægge to bankforretninger sammen, hvis de anvender hver deres datacentral.

Finans nævner her Jyske Banks overtagelse af Handelsbanken, hvor regningen for at skifte datacentral kom til at udgøre omkring en milliard kroner.

»Det er vigtigt, at nødlidende banker kan blive afviklet eller overtaget så smidigt som muligt. Derfor ønsker Finanstilsynet, at omkostningerne i forbindelse med afvikling - herunder prisen for at udtræde af en datacentral - bliver så lav som muligt. Ellers risikerer vi, at det i sidste ende er staten og dermed fællesskabet, der står med regningen,” siger Karen Dortea Abelskov, vicedirektør i Finanstilsynet, til avisen.

Finanstilsynet fastslog for flere år siden, at de tre datacentraler burde fusionere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos