Det italienske datatilsyn forbyder ChatGPT: Indsamler ulovligt persondata

Det skal være slut med at bruge ChatGPT i Italien, efter det italienske datatilsyn (GPDP) har forbudt den fremadstormende chatbot i støvlelandet, fordi det overtræder reglerne for indsamling af data samt ikke har begrænset mindreåriges adgang til tjenesten i tilstrækkelig grad.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

ChatGPT har taget verden med storm. Men det skal være slut i Italien.

Forbuddet træder i kraft øjeblikkeligt.

Det skriver det italienske datatilsyn (GPDP) i en meddelelse.

Årsagen til forbuddet skyldes ifølge tilsynet ulovlig indsamlig af italienernes personlige oplysninger samt manglende systemer til at verificere mindreåriges alder, lyder det i meddelelsen.

Det er de persondata, som ChatGPT indsamler om brugerne, for at træne algoritmerne, der danne grundlag for chatbottens funktionalitet, som det italienske tilsyn finder problematisk.

Tilsynet mener nemlig, at OpenAI ikke har noget retsgrundlag, der retfærdiggør den masseindsamlig og opbevaring af persondata, som ChatGPT altså foretager, når man benytter platformen.

Samtidig mener tilsynet, at OpenAI ikke har begrænset adgangen til chatbotten tilstrækkeligt, så børn under 13 år ikke får adgang til den.

Det lyder samtidig, at tilsynet har indledt en undersøgelse af OpenAI, der er selskabet bag ChatGPT, og af selve ChatGPT efter der 20. marts blev lækket navne, efternavne og betalingskortnumre fra flere brugere.

Selskabet bag ChatGPT, OpenAI, har nu 20 dage til at oplyse det italienske datatilsyn om, hvad selskabet har gjort for at overholde den europæiske persondataforordning (GDPR).

Hvis dette ikke sker, risikerer selskabet, at blive straffet med en bøde på op til 20 millioner dollar eller fire procent af moderselskabets årlige globale omsætning, lyder det.

Sam Altman, der er OpenAI-chef, skriver på Twitter, at selskabet er stoppet med tilbyde ChatGPT i støvlelandet efter forbuddet.

Det sker, selvom OpenAI-chefen mener, at ChatGPT overholder alle love om privatliv, lyder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS