OpenAI-CEO om risici ved kunstig intelligens: "Vi er en smule bekymrede"

Sam Altman, CEO i OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer om farerne ved kunstig intelligens' påvirkning på samfundet.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Sam Altman, der er CEO for OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer nu om risici og farer, der er forbundet med kunstig intelligens, og hvordan denne forandrer samfundet.

OpenAI har netop udgivet den nyeste version af deres AI-model, GPT-4, mindre end fire måneder efter den første version blev udgivet og blev den hurtigst voksende forbrugerapplikation i historien.

Det siger han i et interview til ABC News.

Her lyder det fra Altman, at reguleringsmyndigheder og samfundene som helhed skal involveres i teknologien for at beskytte mod potentielt negative konsekvenser for menneskeheden.

"Vi skal passe på her," siger han.

Altman udtrykker i den forbindelse bekymring for, at teknologien kan anvendes til storstilet desinformation og offensive cyberangreb.

"Jeg er især bekymret for, at disse modeller kan bruges til storstilet desinformation," lyder det fra Altman, der fortsætter:

"Nu hvor de bliver bedre til at skrive computerkode, kan [de] bruges til offensive cyberangreb."

Samtidig peger han på, at teknologien muligvis kan være "den største teknologi, menneskeheden hidtil har udviklet".

Mere og bedre regulering

Altman peger på, at ChatGPT er underlagt menneskelig kontrol og kun fungerer under vejledning fra mennesker. OpenAI-CEO'en frygter ikke selve den kunstige intelligens, men han er dog betænkelig ved, hvilke mennesker der kan få adgang til at styre denne teknologi.

Derfor mener han, at det er samfundets ansvar at regulere og håndtere teknologien og sørge for, der er de rette sikkerhedsforanstaltninger, når det kommer til de folk, der styrer denne teknologi.

"Der vil være andre folk, der ikke sætter nogle af de sikkerhedsbegrænsinger, som vi sætter på (modellen, red.)," siger han og fortsætter:

"Samfundet har, tror jeg, en begrænset mængde tid til at finde ud af, hvordan man reagerer på det, hvordan man regulerer det og håndterer det."

Tesla-CEO, Elon Musk, der var en af de førte investorer i OpenAI, har gentagende gange advaret om, at kunstig intelligens er farligere end atomvåben.

Musk udtrykte bekymring over, at Microsoft, der benytter ChatGPT på sin Bing-søgemaskine, havde nedlagt dets etiske tilsynsdivision.

"Der er intet lovmæssigt tilsyn med kunstig intelligens, hvilket er et stort problem. Jeg har efterlyst AI-sikkerhedsregulering i over et årti," lød det fra Tesla CEO'en på Twitter i december 2022.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS