OpenAI-CEO om risici ved kunstig intelligens: "Vi er en smule bekymrede"

Sam Altman, CEO i OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer om farerne ved kunstig intelligens' påvirkning på samfundet.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Sam Altman, der er CEO for OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer nu om risici og farer, der er forbundet med kunstig intelligens, og hvordan denne forandrer samfundet.

OpenAI har netop udgivet den nyeste version af deres AI-model, GPT-4, mindre end fire måneder efter den første version blev udgivet og blev den hurtigst voksende forbrugerapplikation i historien.

Det siger han i et interview til ABC News.

Her lyder det fra Altman, at reguleringsmyndigheder og samfundene som helhed skal involveres i teknologien for at beskytte mod potentielt negative konsekvenser for menneskeheden.

"Vi skal passe på her," siger han.

Altman udtrykker i den forbindelse bekymring for, at teknologien kan anvendes til storstilet desinformation og offensive cyberangreb.

"Jeg er især bekymret for, at disse modeller kan bruges til storstilet desinformation," lyder det fra Altman, der fortsætter:

"Nu hvor de bliver bedre til at skrive computerkode, kan [de] bruges til offensive cyberangreb."

Samtidig peger han på, at teknologien muligvis kan være "den største teknologi, menneskeheden hidtil har udviklet".

Mere og bedre regulering

Altman peger på, at ChatGPT er underlagt menneskelig kontrol og kun fungerer under vejledning fra mennesker. OpenAI-CEO'en frygter ikke selve den kunstige intelligens, men han er dog betænkelig ved, hvilke mennesker der kan få adgang til at styre denne teknologi.

Derfor mener han, at det er samfundets ansvar at regulere og håndtere teknologien og sørge for, der er de rette sikkerhedsforanstaltninger, når det kommer til de folk, der styrer denne teknologi.

"Der vil være andre folk, der ikke sætter nogle af de sikkerhedsbegrænsinger, som vi sætter på (modellen, red.)," siger han og fortsætter:

"Samfundet har, tror jeg, en begrænset mængde tid til at finde ud af, hvordan man reagerer på det, hvordan man regulerer det og håndterer det."

Tesla-CEO, Elon Musk, der var en af de førte investorer i OpenAI, har gentagende gange advaret om, at kunstig intelligens er farligere end atomvåben.

Musk udtrykte bekymring over, at Microsoft, der benytter ChatGPT på sin Bing-søgemaskine, havde nedlagt dets etiske tilsynsdivision.

"Der er intet lovmæssigt tilsyn med kunstig intelligens, hvilket er et stort problem. Jeg har efterlyst AI-sikkerhedsregulering i over et årti," lød det fra Tesla CEO'en på Twitter i december 2022.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse