OpenAI-CEO om risici ved kunstig intelligens: "Vi er en smule bekymrede"

Sam Altman, CEO i OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer om farerne ved kunstig intelligens' påvirkning på samfundet.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Sam Altman, der er CEO for OpenAI, der står bag ChatGPT, advarer nu om risici og farer, der er forbundet med kunstig intelligens, og hvordan denne forandrer samfundet.

OpenAI har netop udgivet den nyeste version af deres AI-model, GPT-4, mindre end fire måneder efter den første version blev udgivet og blev den hurtigst voksende forbrugerapplikation i historien.

Det siger han i et interview til ABC News.

Her lyder det fra Altman, at reguleringsmyndigheder og samfundene som helhed skal involveres i teknologien for at beskytte mod potentielt negative konsekvenser for menneskeheden.

"Vi skal passe på her," siger han.

Altman udtrykker i den forbindelse bekymring for, at teknologien kan anvendes til storstilet desinformation og offensive cyberangreb.

"Jeg er især bekymret for, at disse modeller kan bruges til storstilet desinformation," lyder det fra Altman, der fortsætter:

"Nu hvor de bliver bedre til at skrive computerkode, kan [de] bruges til offensive cyberangreb."

Samtidig peger han på, at teknologien muligvis kan være "den største teknologi, menneskeheden hidtil har udviklet".

Mere og bedre regulering

Altman peger på, at ChatGPT er underlagt menneskelig kontrol og kun fungerer under vejledning fra mennesker. OpenAI-CEO'en frygter ikke selve den kunstige intelligens, men han er dog betænkelig ved, hvilke mennesker der kan få adgang til at styre denne teknologi.

Derfor mener han, at det er samfundets ansvar at regulere og håndtere teknologien og sørge for, der er de rette sikkerhedsforanstaltninger, når det kommer til de folk, der styrer denne teknologi.

"Der vil være andre folk, der ikke sætter nogle af de sikkerhedsbegrænsinger, som vi sætter på (modellen, red.)," siger han og fortsætter:

"Samfundet har, tror jeg, en begrænset mængde tid til at finde ud af, hvordan man reagerer på det, hvordan man regulerer det og håndterer det."

Tesla-CEO, Elon Musk, der var en af de førte investorer i OpenAI, har gentagende gange advaret om, at kunstig intelligens er farligere end atomvåben.

Musk udtrykte bekymring over, at Microsoft, der benytter ChatGPT på sin Bing-søgemaskine, havde nedlagt dets etiske tilsynsdivision.

"Der er intet lovmæssigt tilsyn med kunstig intelligens, hvilket er et stort problem. Jeg har efterlyst AI-sikkerhedsregulering i over et årti," lød det fra Tesla CEO'en på Twitter i december 2022.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner til medlemsrelationen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec