Cloud-omkostningerne er ved at komme ud af kontrol: CIO'er søger nye veje i stor stil

Cloud-omkostningerne er ved at komme ud af kontrol for mange CIO'er: Virksomheder vender sig mod en mere balanceret tilgang.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er virksomhederne blevet mere omkostningsbevidste om deres cloud-omkostninger.
402
2:15 min
Alle virksomheder har villet med på cloud-bølgen, og der har i de senere år nærmest været tale om et regulært stormløb mod skyen.

Det har dog ændret sig en smule i de seneste par måneder.

Årsagerne til denne forandring er flere og forskellige fra virksomhed til virksomhed. For nogle skyldes virksomhedernes nyfundne omkostningsbevidsthed de højere renter og frygten for en mulig recession samt et generelt usikkert økonomisk billede.

For andre skyldes det simpelthen, at cloud-rejsen er blevet markant dyrere, end de havde forestillet sig.

Det fortæller Niels Svenningsen, partner hos konsulentfirmaet CXO Partners og tidligere topchef for Hybrid Cloud Solutions hos NNIT og Thomas Kovsted, CEO for IBM Danmark til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect