Cloud-omkostningerne er ved at komme ud af kontrol: CIO'er søger nye veje i stor stil

Cloud-omkostningerne er ved at komme ud af kontrol for mange CIO'er: Virksomheder vender sig mod en mere balanceret tilgang.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er virksomhederne blevet mere omkostningsbevidste om deres cloud-omkostninger.
402
2:15 min
Alle virksomheder har villet med på cloud-bølgen, og der har i de senere år nærmest været tale om et regulært stormløb mod skyen.

Det har dog ændret sig en smule i de seneste par måneder.

Årsagerne til denne forandring er flere og forskellige fra virksomhed til virksomhed. For nogle skyldes virksomhedernes nyfundne omkostningsbevidsthed de højere renter og frygten for en mulig recession samt et generelt usikkert økonomisk billede.

For andre skyldes det simpelthen, at cloud-rejsen er blevet markant dyrere, end de havde forestillet sig.

Det fortæller Niels Svenningsen, partner hos konsulentfirmaet CXO Partners og tidligere topchef for Hybrid Cloud Solutions hos NNIT og Thomas Kovsted, CEO for IBM Danmark til Computerworld.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S