Salesforce på tilbagetog: Siger farvel til stort kontorhøjhus blot ni år efter det blev bygget

Siden 2015 har Salesforce haft kontorer i den 139 meter høje bygning, men i kølvandet på en større fyringsrunde flytter selskabet nu ud af bygningen.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Salesforce flytter nu af et 139 meter højt højhus ved navn Salesforce East, hvor selskabet har haft kontorer siden 2015.

Det sker i kølvandet på den store fyringsrunde som selskabet gennemførte tidligere på året, og som led i en tendens, hvor Salesforce, der en af de største private arbejdsgivere i San Francisco, siden covid-19-pandemien ramte har skåret ned på antallet af kontorplads i byen.

Det skriver mediet The San Francisco Standard.

Salesforce leasede hele tårnet i 2012 og flyttede ind tre år senere, men gennem de seneste år har selskabet lagt beslag på mindre og mindre plads i tårnet, og senest har selskabet ifølge San Francisco Standard kun rådet over 9.666 kvadrat meter fordelt på seks af bygningens 30 etager.

Led i strategiplan

En talsperson fra Salesforce oplyser desuden til mediet, at manøvre samtidig er led i den strategiplan, som selskabet gennemførte tidligere på året, der betød, at selskabet måtte reducere sin medarbejderstab med 10 procent.

I den forbindelse varslede Salesforce stifter og topchef Marc Benioff også, at selskabet vil lukke kontorer fortsætte med at reducere ejendomsudgifter.

Eksempelvis planlægger selskabet også reducere antallet kvadratmeter i sit i øjenfaldende 61 etager høje hovedkvarter Salesforce Tower. Ifølge mediet San Francisco Business Times har Salesforce også her valgt udleje seks etager til anden side.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,