Salesforce på tilbagetog: Siger farvel til stort kontorhøjhus blot ni år efter det blev bygget

Siden 2015 har Salesforce haft kontorer i den 139 meter høje bygning, men i kølvandet på en større fyringsrunde flytter selskabet nu ud af bygningen.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Salesforce flytter nu af et 139 meter højt højhus ved navn Salesforce East, hvor selskabet har haft kontorer siden 2015.

Det sker i kølvandet på den store fyringsrunde som selskabet gennemførte tidligere på året, og som led i en tendens, hvor Salesforce, der en af de største private arbejdsgivere i San Francisco, siden covid-19-pandemien ramte har skåret ned på antallet af kontorplads i byen.

Det skriver mediet The San Francisco Standard.

Salesforce leasede hele tårnet i 2012 og flyttede ind tre år senere, men gennem de seneste år har selskabet lagt beslag på mindre og mindre plads i tårnet, og senest har selskabet ifølge San Francisco Standard kun rådet over 9.666 kvadrat meter fordelt på seks af bygningens 30 etager.

Led i strategiplan

En talsperson fra Salesforce oplyser desuden til mediet, at manøvre samtidig er led i den strategiplan, som selskabet gennemførte tidligere på året, der betød, at selskabet måtte reducere sin medarbejderstab med 10 procent.

I den forbindelse varslede Salesforce stifter og topchef Marc Benioff også, at selskabet vil lukke kontorer fortsætte med at reducere ejendomsudgifter.

Eksempelvis planlægger selskabet også reducere antallet kvadratmeter i sit i øjenfaldende 61 etager høje hovedkvarter Salesforce Tower. Ifølge mediet San Francisco Business Times har Salesforce også her valgt udleje seks etager til anden side.

Læses lige nu

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S