Aarhusiansk Microsoft-hus lander trecifret millioninvestering fra amerikansk kapitalfond

Aarhus-virksomheden LMS365 med blandt andet Erik Stannow, Johan Wedell-Wedellsborg og stifterne af Lagekagehuset i ejerkredsen, har fået en kapitalindsprøjtning på 20 millioner dollar fra en amerikansk kapitalfond. Pengene skal bruges på at æde markedsandele og opkøbe konkurrenter.

Artikel top billede

"Denne kapitalindsprøjtning repræsenterer en væsentlig ændring i gear for vores forretning," siger Rasmus Holst, adm. direktør i LMS365 (Foto: Pressefoto/LMS365)

Mens corona raserede og tvang verden til hjemmearbejde og onlineundervisning, er det belejligt at være en af de eneste virksomheder i verden, der har en indbygget e-læringsplatform på Microsoft Teams, Microsoft Viva og Microsoft365.

Og det er lige netop, hvad Aarhus-virksomheden LMS365 tilbyder.

Efter eksplosiv vækst under coronapandemien, har it-selskabet netop lukket en Serie A-investeringsrunde på i alt 20 millioner dollar svarende til 137 millioner kroner fra blandt andet den amerikanske kapitalfond Blue Cloud Ventures.

"At lande en investeringsrunde i denne størrelsesorden i det nuværende klima er fremragende for hele holdet og et vidnesbyrd om alt det hårde arbejde, der er lagt i at nå til dette punkt”, siger Rasmus Holst, administrerende direktør i LMS365, i en pressemeddelelse.

Nyt gear i forretningen

Eksisterende aktionærer i LMS365 herunder Erik Stannow, Johan Wedell-Wedellsborg og stifterne af Lagkagehuset, Ole Kristoffersen og Steen Skallebæk, har også skudt ekstra kapital i den jyske it-virksomhed.

"Denne kapitalindsprøjtning repræsenterer en væsentlig ændring i gear for vores forretning. Beslutningen fra vores CTO, Freddy Bang, om at bygge videre på Teams i 2016 udløste en fænomenal vækstrejse, og nu er vi klar til næste kapitel”, fortsætter Rasmus Holst.

I LMS365’s nyeste regnskab fra 2021 er bruttofortjenesten vokset fra 15,6 millioner kroner i 2020 til 24,3 millioner kroner. I samme periode er underskuddet efter skat halveret fra otte millioner kroner i 2020 til 4,5 millioner kroneri 2021.

LMS365s e-læringsplatform har mere end en million brugere i mere end 60 lande.

Indtil nu er LMS365 vokset organisk men efter kapitalrejsningen er målet at æde flere markedsandele ved blandt andet at opkøbe distributionspartnere i USA, Tyskland og Australien.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S