Aarhusiansk Microsoft-hus lander trecifret millioninvestering fra amerikansk kapitalfond

Aarhus-virksomheden LMS365 med blandt andet Erik Stannow, Johan Wedell-Wedellsborg og stifterne af Lagekagehuset i ejerkredsen, har fået en kapitalindsprøjtning på 20 millioner dollar fra en amerikansk kapitalfond. Pengene skal bruges på at æde markedsandele og opkøbe konkurrenter.

Artikel top billede

"Denne kapitalindsprøjtning repræsenterer en væsentlig ændring i gear for vores forretning," siger Rasmus Holst, adm. direktør i LMS365 (Foto: Pressefoto/LMS365)

Mens corona raserede og tvang verden til hjemmearbejde og onlineundervisning, er det belejligt at være en af de eneste virksomheder i verden, der har en indbygget e-læringsplatform på Microsoft Teams, Microsoft Viva og Microsoft365.

Og det er lige netop, hvad Aarhus-virksomheden LMS365 tilbyder.

Efter eksplosiv vækst under coronapandemien, har it-selskabet netop lukket en Serie A-investeringsrunde på i alt 20 millioner dollar svarende til 137 millioner kroner fra blandt andet den amerikanske kapitalfond Blue Cloud Ventures.

"At lande en investeringsrunde i denne størrelsesorden i det nuværende klima er fremragende for hele holdet og et vidnesbyrd om alt det hårde arbejde, der er lagt i at nå til dette punkt”, siger Rasmus Holst, administrerende direktør i LMS365, i en pressemeddelelse.

Nyt gear i forretningen

Eksisterende aktionærer i LMS365 herunder Erik Stannow, Johan Wedell-Wedellsborg og stifterne af Lagkagehuset, Ole Kristoffersen og Steen Skallebæk, har også skudt ekstra kapital i den jyske it-virksomhed.

"Denne kapitalindsprøjtning repræsenterer en væsentlig ændring i gear for vores forretning. Beslutningen fra vores CTO, Freddy Bang, om at bygge videre på Teams i 2016 udløste en fænomenal vækstrejse, og nu er vi klar til næste kapitel”, fortsætter Rasmus Holst.

I LMS365’s nyeste regnskab fra 2021 er bruttofortjenesten vokset fra 15,6 millioner kroner i 2020 til 24,3 millioner kroner. I samme periode er underskuddet efter skat halveret fra otte millioner kroner i 2020 til 4,5 millioner kroneri 2021.

LMS365s e-læringsplatform har mere end en million brugere i mere end 60 lande.

Indtil nu er LMS365 vokset organisk men efter kapitalrejsningen er målet at æde flere markedsandele ved blandt andet at opkøbe distributionspartnere i USA, Tyskland og Australien.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse