Tesla dumper igen priserne: Spar op til 120.000 kroner på en ny Tesla

Tesla er ude med sin tredje runde af markante prisnedsættelser på bare tre måneder.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Tesla er denne uge klar med årets tredje bredside mod den etablerede bilbranche i form af en endnu en runde markante prisnedsættelser.

I denne ombæring er det toppen af selskabets portefølje der nyder af nogle prisjusteringer, som giver op til til ti procents besparelser i forhold til førprisen.

Blandt selskabets mest prisvenlige modeller, Model 3 og Model Y, er prisreduktioner alene trukket fra ’Performance ’-topmodellerne.

Således kan en Model 3 Performance bliver din for bare 426.990 kroner – 43.000 kroner billigere end hidtil. Og så er du ellers kørende med en el-raket med over 450 hestekræfter og 0-100 tider på ned til 3,3 sekunder.

En endnu større besparelse kan hentes hos Model Y Performance, der nu kan erhverves for 456.500 kroner - en beskeden merpris på 23.000 i forhold til ’Long Range’ mellemudgaven og godt 46.400 kroner billigere end før.

Spar 120.000 på luksusmodellerne

De allerstørste besparelser kan dog findes i Teslas to topmodeller, Model S og den SUV-varianten Model X.

Her debuterer priserne nu ved 1,16 millioner kroner mod 1,28 millioner hidtil. En tilsvarende besparelse kan hentes i den afsindige ’Plaid’ version med sine over 1.000 hestekræfter, som ligeledes kan anskaffes med 120.000 kroners rabat.

Her starter prisen nu ved 1,34 millioner kroner.

Tesla store Model X får også sablet tilsvarende af prisen så denne debuterer ved 1,24 millioner kroner og Plaid-versionen nu lander på 1,38 millioner kroner.

Tesla vendte for alvor op og ned på markedet for særligt elbiler 13. januar 2023, da det barberede op til 30 procent af priserne på udvalgte modeller.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura