Google klar med endnu en nødrettelse til Chrome – kun få dage efter den forrige

Google har for anden gang på under en uge udgivet en nødrettelse til Chrome for at fikse en nul dages-fejl.

Artikel top billede

I sidste uge udgav Google en hasteopdatering til Chrome-browseren for at ordne en alvorlig sikkerhedsfejl.

Nu gør techgiganten så det samme igen.

Google har nemlig endnu engang udgivet en sikkerhedsopdatering til browseren for at fikse en nul dages-fejl, der er blevet udnyttet i det fri.

Det skriver Bleeping Computer.

"Google er klar over, at en udnyttelse af CVE-2023-2136 findes i naturen," meddeler virksomheden.

Den nye version er 112.0.5615.137 og retter i alt otte sårbarheder. Den stabile udgivelse er kun tilgængelig for Windows- og Mac-brugere, og Linux-versionen udrulles snart, meddeler Google.

For at starte opdateringen manuelt skal brugeren gå til Chrome-indstillingsmenuen øverst til højre i browsere og vælge Hjælp efterfulgt af Om Google Chrome.

Ellers installeres opdateringerne næste gang browseren starter, uden at det kræver indgriben. Genstart af applikationen er påkrævet for at fuldføre opdateringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,