Google klar med endnu en nødrettelse til Chrome – kun få dage efter den forrige

Google har for anden gang på under en uge udgivet en nødrettelse til Chrome for at fikse en nul dages-fejl.

Artikel top billede

I sidste uge udgav Google en hasteopdatering til Chrome-browseren for at ordne en alvorlig sikkerhedsfejl.

Nu gør techgiganten så det samme igen.

Google har nemlig endnu engang udgivet en sikkerhedsopdatering til browseren for at fikse en nul dages-fejl, der er blevet udnyttet i det fri.

Det skriver Bleeping Computer.

"Google er klar over, at en udnyttelse af CVE-2023-2136 findes i naturen," meddeler virksomheden.

Den nye version er 112.0.5615.137 og retter i alt otte sårbarheder. Den stabile udgivelse er kun tilgængelig for Windows- og Mac-brugere, og Linux-versionen udrulles snart, meddeler Google.

For at starte opdateringen manuelt skal brugeren gå til Chrome-indstillingsmenuen øverst til højre i browsere og vælge Hjælp efterfulgt af Om Google Chrome.

Ellers installeres opdateringerne næste gang browseren starter, uden at det kræver indgriben. Genstart af applikationen er påkrævet for at fuldføre opdateringen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job