Google klar med endnu en nødrettelse til Chrome – kun få dage efter den forrige

Google har for anden gang på under en uge udgivet en nødrettelse til Chrome for at fikse en nul dages-fejl.

Artikel top billede

I sidste uge udgav Google en hasteopdatering til Chrome-browseren for at ordne en alvorlig sikkerhedsfejl.

Nu gør techgiganten så det samme igen.

Google har nemlig endnu engang udgivet en sikkerhedsopdatering til browseren for at fikse en nul dages-fejl, der er blevet udnyttet i det fri.

Det skriver Bleeping Computer.

"Google er klar over, at en udnyttelse af CVE-2023-2136 findes i naturen," meddeler virksomheden.

Den nye version er 112.0.5615.137 og retter i alt otte sårbarheder. Den stabile udgivelse er kun tilgængelig for Windows- og Mac-brugere, og Linux-versionen udrulles snart, meddeler Google.

For at starte opdateringen manuelt skal brugeren gå til Chrome-indstillingsmenuen øverst til højre i browsere og vælge Hjælp efterfulgt af Om Google Chrome.

Ellers installeres opdateringerne næste gang browseren starter, uden at det kræver indgriben. Genstart af applikationen er påkrævet for at fuldføre opdateringen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job