Verdens største harddisk-producent får kæmpebøde for at sælge udstyr til Huawei

Harddisk-giganten Seagate Technology får mærkbar økonomisk lussing efter at have forbrudt sig mod eksportforbud til Kina.

Artikel top billede

Verdens største harddisk-producent, det amerikanske Seagate Technology, har indgået et forlig med den amerikanske stat, som betyder, at virksomheden skal betale en bøde på 300 millioner dollar, hvilket svarer til lidt mere end to milliarder kroner.

Det sker efter, at harddisk-giganten har forbrudt sig mod et amerikansk eksportforbud til den kinesiske virksomhed Huawei.

Det oplyser det amerikanske handelsministerie ifølge Reuters.

Seagate har angiveligt solgt syv millioner harddiske til det kinesiskejede selskab Huawei, der er en af mange, sortlistede kinesiske virksomheder, som er forbudt at eksportere teknologi til.

Listen er en del af de sanktioner, som den amerikanske regering indførte i august 2020.

Og det er altså i perioden fra august 2020 til september 2021, at Seagate skal have solgt de mere end syv millioner harddiske til Huawei.

Salget af harddiskene betød samtidig, at selskabet var Huaweis eneste leverandør i denne periode.

Konkurrenter stoppede med at sælge til Kina

Det anslås, at Seagate har leveret harddiske til en værdi af 1,1 milliarder dollar til kinesiske Huawei, hvilket svarer til knap 7,5 millarder kroner, hvilket gør beløbet på bøden fra den amerikanske stat bemærkelsesværdig.

Ifølge de amerikanske myndigheder stoppede både Toshiba og Western Digital forsendelser til Huawei, efter det amerikanske eksportforbud trådte i kraft, mens Seagate altså fortsatte med at sælge harddiske til det kinesiskejede selskab.

En repræsentant fra Seagate siger ifølge mediet, at virksomheden ikke var klar over, at den begik nogen overtrædelse i forbindelse med harddisk-salget.

Seagate havde den opfattelse, at de omtalte harddisks ikke var omfattet af eksportforbuddet, fordi de kun var på amerikansk territorium inspektionsøjemed.

Seagate og den amerikanske stat har forhandlet om bødens størrelse i otte måneder, efter virksomheden 29. august 2022 modtog et ’opkrævningsbrev’ fra det amerikanske handelsministerium.

Her oplyste ministeriet Seagate om dets undersøgelse.

Virksomheden forventes at skulle betale straffen over en periode på fem år á rater på 15 millioner dollar per kvartal. Det svarer til knap 102 millioner kroner i kvartalet.

Sortlistningen af Huawei

Huawei har været underlagt restriktioner fra den amerikanske regering i længere tid end loven om eksportforbud fra 2020. Siden 2019 har det kinesiske selskab været sortlistet fra handel af USA.

Dengang var det Huawei’s 5g-netværk, der skabte bekymring for, om disse netværk ville gøre det muligt for den kinesiske stat at spionere i de lande, som havde installeret Huaweis netværk.

Kinesiske virksomheder er per lov forpligtet til at samarbejde med landets sikkerhedsmyndigheders undersøgelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS