Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Google i ny AI-offensiv: Fusionerer DeepMind og Google Brain

Google slår to af sine AI-selskaber sammen for at tage et spring frem i AI-kapløbet.

Google fusionerer nu sine to AI-selskaber Google Brain og DeepMind i jagten på at styrke sine AI-kompetencer endnu mere, så rivaliserende systemer som ChatGPT kan få kamp til stregen.

Den nye division, der skal ledes af DeepMind-CEO Demis Hassabis, vil sikre "modig og ansvarlig udvikling af generativ AI," lyder det fra Alphabets CEO Sundar Pichai, beretter Reutes.

Fremover vil medarbejdere i det fusionerede selskab arbejde på "multimodal"-AI, i samme stil som OpenAI's seneste GPT-4-model.

Denne type AI kan svare på spørgsmål baseret på tekst og billeder samt generere nyt indhold enormt hurtigt.

Google har domineret interntsøgemarkedet i flere årtier med markedsandele på over 80 procent. Men ny lyder frygten fra Wall Street, at Alphabet kan falde bagud for Microsoft i det tempofyldte AI-kapløb, skriver Reuters.

Det er teknologi fra OpenAI, der er støttet af MIcrosoft, som sætter strøm til Bing-søgemaskinen.

Google annonceret AI'en Bard i februar, der skulle tage kamepn op mo ChatGPT.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere