Teleselskabet 3 vokser i Danmark – men stigende omkostninger får indtjeningen til at dykke

3 kommer godt fra start i 2022 med vækst i omsætningen og 13.000 nye kunder. Men indtjeningen tynges samtidig at stigende elpriser, melder selskabet.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Teleselskabet 3 fik 13.000 nye kunder ombord og hævede omsætningen i årets første tre måneder.

Men på trods af vokseværket røg driftsindtjeningen tilbage fra 167 millioner kroner til 137 millioner.

I en pressemeddelelse oplyser 3, at "driftsresultatet er fortsat påvirket af de stigende omkostninger på blandt andet el."

Med de 13.000 nye kunder, der enten har købt internet eller mobilabonnement hos 3, ender selskabets kundebase på samlet 1.549.000 danskere.

Det er en udvikling, som topchef Morten Christiansen er godt tilfreds med.

"Jeg er tilfreds med vores udvikling i første kvartal af 2023, hvor vi har sikret os vækst i forretningen, ligesom 13.000 nye danskere har valgt at blive kunder hos os. I et udfordret marked med skarp konkurrence er jeg stolt af, at 3 gang på gang formår at tiltrække nye kunder. For mig understreger det, at vores fokus på innovation og udvikling virker, og at vi har været gode til at forstå, hvordan vi skal ramme kundernes behov,” udtaler han i meddelelsen.

Omsætningen for første kvartal steg med syv procent til 744 millioner kroner sammenlignet med samme periode i 2022.

Der er fire teleselskaber i Danmark, og her er 3 det eneste, der har valgt ikke at satse på fibernet. 3 satser udelukkende på trådløse 5G-løsninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S