Nu er der sat dato på skæbnesvanger beslutning for Facebooks fremtid i Europa

Det irske datatilsyn vil træffe sin endelige beslutning om Metas dataoverførsler til USA i første halvdel af maj.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Det europæiske datatilsyn, EDPB, traf 13. april en principiel afgørelse om Metas dataoverførsler fra EU til USA.

Afgørelsen er indtil videre ikke offentliggjort, da det først meddeles konkret, hvad afgørelsen dækker over, når det irske datatilsyn har taget en beslutning på baggrund af EDPB’s afgørelse.

Der irske datatilsyn vil træffe sin beslutning om Metas lovgrundlag for at overføre data mellem EU og USA 12. maj, skriver The Irish Times.

Meta ejer Facebook, Instatgram og Whatsapp, og der har i noget tid været tvist om selskabets dataoverførsler mellem EU og USA.

Helen Dixon, som leder den irske databeskyttelseskommission (DPC), har tidligere meddelt Politico, at det er meget sandsynligt, at der vil blive truffet en afgørelse, som vil afsige selskabets værktøj til dataoverførsler til USA, inden EU og USA kan nå at udrulle en ny dataoverførselsaftale.

Og den irske myndighed sendte derfor et udkast til de europæiske myndigheder om en sådan afgørelse.

Nu har EDPB så truffet en afgørelse, der burde danne grundlag for DPC’s afgørelse 12. maj.

Grunden til, at den irske myndighed er så central, er, at Meta og andre tech-giganter har europæisk hovedkvarter i Irland. Derfor er mange europæiske sager om techgiganter centreret om Irland.

Langer ud efter kritikere

Helen Dixon fra den irske myndighed langer ifølge The Irish Times også ud efter kritikere, der mener, at DPC er for langsomme i behandlingen.

"Nogle af de mennesker, der kommenterer hastighed, forstår meget lidt om processen med at udføre en undersøgelse, kompleksiteten i at finde fakta, implementeringen af ​​retfærdige procedurer i processen," sagde Dixon i et panel ved Bloomberg New Economy Gateway Europe-arrangementet i Co Wicklow, og hun fortsætter:

"Hvis nogen har læst de 200 sider lange afgørelser, som kontoret i sidste ende producerer for at begrunde den slags håndhævelsesforanstaltninger, vi implementerer, vil de forstå lidt om detaljerne."

Kan true Meta i Europa

Meta har tidligere meddelt, at hvis deres juridiske metode til dataoverførsler, kaldet standard kontraktklausuler, bliver ulovliggjort, vil selskabet sandsynligvis ikke kunne fortsætte med at operere i EU.

EU-Kommissionen og USA har gang i forhandlingerne om en endelig dataoverførselsaftale, der skal løse Schrems II-problematikken, men denne forventes ikke at komme på plads, inden en afgørelse om Meta træffes, og i så fald, vil techgiganten stå uden lovgrundlag for sine dataoverførsler.

"Fortsat usikkerhed om dataoverførselsmekanismer mellem EU og USA udgør en trussel mod vores evne til at betjene europæiske forbrugere og drive vores forretning i Europa," har Metas VP for Public Policy, Markus Reinisch tidligere udtalt, og han fortsatte:

"Den simple virkelighed er, at Meta, ligesom mange andre virksomheder, organisationer og tjenester, er afhængige af dataoverførsler mellem EU og USA for at kunne drive vores globale tjenester."

Nu må tiden vise, hvad der sker ved afgørelsen 12. maj.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S