Nu er der sat dato på skæbnesvanger beslutning for Facebooks fremtid i Europa

Det irske datatilsyn vil træffe sin endelige beslutning om Metas dataoverførsler til USA i første halvdel af maj.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Det europæiske datatilsyn, EDPB, traf 13. april en principiel afgørelse om Metas dataoverførsler fra EU til USA.

Afgørelsen er indtil videre ikke offentliggjort, da det først meddeles konkret, hvad afgørelsen dækker over, når det irske datatilsyn har taget en beslutning på baggrund af EDPB’s afgørelse.

Der irske datatilsyn vil træffe sin beslutning om Metas lovgrundlag for at overføre data mellem EU og USA 12. maj, skriver The Irish Times.

Meta ejer Facebook, Instatgram og Whatsapp, og der har i noget tid været tvist om selskabets dataoverførsler mellem EU og USA.

Helen Dixon, som leder den irske databeskyttelseskommission (DPC), har tidligere meddelt Politico, at det er meget sandsynligt, at der vil blive truffet en afgørelse, som vil afsige selskabets værktøj til dataoverførsler til USA, inden EU og USA kan nå at udrulle en ny dataoverførselsaftale.

Og den irske myndighed sendte derfor et udkast til de europæiske myndigheder om en sådan afgørelse.

Nu har EDPB så truffet en afgørelse, der burde danne grundlag for DPC’s afgørelse 12. maj.

Grunden til, at den irske myndighed er så central, er, at Meta og andre tech-giganter har europæisk hovedkvarter i Irland. Derfor er mange europæiske sager om techgiganter centreret om Irland.

Langer ud efter kritikere

Helen Dixon fra den irske myndighed langer ifølge The Irish Times også ud efter kritikere, der mener, at DPC er for langsomme i behandlingen.

"Nogle af de mennesker, der kommenterer hastighed, forstår meget lidt om processen med at udføre en undersøgelse, kompleksiteten i at finde fakta, implementeringen af ​​retfærdige procedurer i processen," sagde Dixon i et panel ved Bloomberg New Economy Gateway Europe-arrangementet i Co Wicklow, og hun fortsætter:

"Hvis nogen har læst de 200 sider lange afgørelser, som kontoret i sidste ende producerer for at begrunde den slags håndhævelsesforanstaltninger, vi implementerer, vil de forstå lidt om detaljerne."

Kan true Meta i Europa

Meta har tidligere meddelt, at hvis deres juridiske metode til dataoverførsler, kaldet standard kontraktklausuler, bliver ulovliggjort, vil selskabet sandsynligvis ikke kunne fortsætte med at operere i EU.

EU-Kommissionen og USA har gang i forhandlingerne om en endelig dataoverførselsaftale, der skal løse Schrems II-problematikken, men denne forventes ikke at komme på plads, inden en afgørelse om Meta træffes, og i så fald, vil techgiganten stå uden lovgrundlag for sine dataoverførsler.

"Fortsat usikkerhed om dataoverførselsmekanismer mellem EU og USA udgør en trussel mod vores evne til at betjene europæiske forbrugere og drive vores forretning i Europa," har Metas VP for Public Policy, Markus Reinisch tidligere udtalt, og han fortsatte:

"Den simple virkelighed er, at Meta, ligesom mange andre virksomheder, organisationer og tjenester, er afhængige af dataoverførsler mellem EU og USA for at kunne drive vores globale tjenester."

Nu må tiden vise, hvad der sker ved afgørelsen 12. maj.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S