Nu er der sat dato på skæbnesvanger beslutning for Facebooks fremtid i Europa

Det irske datatilsyn vil træffe sin endelige beslutning om Metas dataoverførsler til USA i første halvdel af maj.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Det europæiske datatilsyn, EDPB, traf 13. april en principiel afgørelse om Metas dataoverførsler fra EU til USA.

Afgørelsen er indtil videre ikke offentliggjort, da det først meddeles konkret, hvad afgørelsen dækker over, når det irske datatilsyn har taget en beslutning på baggrund af EDPB’s afgørelse.

Der irske datatilsyn vil træffe sin beslutning om Metas lovgrundlag for at overføre data mellem EU og USA 12. maj, skriver The Irish Times.

Meta ejer Facebook, Instatgram og Whatsapp, og der har i noget tid været tvist om selskabets dataoverførsler mellem EU og USA.

Helen Dixon, som leder den irske databeskyttelseskommission (DPC), har tidligere meddelt Politico, at det er meget sandsynligt, at der vil blive truffet en afgørelse, som vil afsige selskabets værktøj til dataoverførsler til USA, inden EU og USA kan nå at udrulle en ny dataoverførselsaftale.

Og den irske myndighed sendte derfor et udkast til de europæiske myndigheder om en sådan afgørelse.

Nu har EDPB så truffet en afgørelse, der burde danne grundlag for DPC’s afgørelse 12. maj.

Grunden til, at den irske myndighed er så central, er, at Meta og andre tech-giganter har europæisk hovedkvarter i Irland. Derfor er mange europæiske sager om techgiganter centreret om Irland.

Langer ud efter kritikere

Helen Dixon fra den irske myndighed langer ifølge The Irish Times også ud efter kritikere, der mener, at DPC er for langsomme i behandlingen.

"Nogle af de mennesker, der kommenterer hastighed, forstår meget lidt om processen med at udføre en undersøgelse, kompleksiteten i at finde fakta, implementeringen af ​​retfærdige procedurer i processen," sagde Dixon i et panel ved Bloomberg New Economy Gateway Europe-arrangementet i Co Wicklow, og hun fortsætter:

"Hvis nogen har læst de 200 sider lange afgørelser, som kontoret i sidste ende producerer for at begrunde den slags håndhævelsesforanstaltninger, vi implementerer, vil de forstå lidt om detaljerne."

Kan true Meta i Europa

Meta har tidligere meddelt, at hvis deres juridiske metode til dataoverførsler, kaldet standard kontraktklausuler, bliver ulovliggjort, vil selskabet sandsynligvis ikke kunne fortsætte med at operere i EU.

EU-Kommissionen og USA har gang i forhandlingerne om en endelig dataoverførselsaftale, der skal løse Schrems II-problematikken, men denne forventes ikke at komme på plads, inden en afgørelse om Meta træffes, og i så fald, vil techgiganten stå uden lovgrundlag for sine dataoverførsler.

"Fortsat usikkerhed om dataoverførselsmekanismer mellem EU og USA udgør en trussel mod vores evne til at betjene europæiske forbrugere og drive vores forretning i Europa," har Metas VP for Public Policy, Markus Reinisch tidligere udtalt, og han fortsatte:

"Den simple virkelighed er, at Meta, ligesom mange andre virksomheder, organisationer og tjenester, er afhængige af dataoverførsler mellem EU og USA for at kunne drive vores globale tjenester."

Nu må tiden vise, hvad der sker ved afgørelsen 12. maj.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,