Europæisk pendant til MobilePay klar i slutningen af i år

En europæisk pendant til MobilePay melder sig klar til at kunne håndtere betalinger på tværs af grænser i slutningen af 2023.

Artikel top billede

(Foto: Jumpstory)

The European Payments Initiative (EPI) melder sig nu klar til at lancere en digital wallet, der kan det samme, som vi danskere er blevet vant til med MobilePay - øjeblikkelig overførsel af penge fra en konto til en anden uanset hvilke banker, der er involveret i transaktionen.

Den store forskel er blot, at EPI’s løsning kan sende pengene over grænserne i Europa.

Den nye wallet bliver lanceret i et pilotforløb i slutningen af 2023, som omfatter Frankrig og Tyskland. Det skriver Reuters.

I begyndelsen af 2024 kommer løsningen til Belgien, og dermed vil den nye wallet omfatte over halvdelen af de digitale betalinger, som sker i euro-zonen, meddeler EPI.

EPI vil derefter udvide løsningen til de andre europæiske lande, forlyder det.

EPI vil blandt andet også gøre løsningen brugbar til online-betalinger og betalinger i butikker med mobilen.

Bag EPI står finansselskaberne Belfius, DZ Bank, ABN Amro, Rabobank, BNP Paribas, BPCE, Credit Agricole, Deutsche Bank og Societe Generale.

EPI har netop annonceret planer om at købe det hollandske betalingsselskab Currence iDEAL samt Luxembor-baserede PQI, som leverer betalingsservices til Currence iDEAL.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo