Europæisk pendant til MobilePay klar i slutningen af i år

En europæisk pendant til MobilePay melder sig klar til at kunne håndtere betalinger på tværs af grænser i slutningen af 2023.

Artikel top billede

(Foto: Jumpstory)

The European Payments Initiative (EPI) melder sig nu klar til at lancere en digital wallet, der kan det samme, som vi danskere er blevet vant til med MobilePay - øjeblikkelig overførsel af penge fra en konto til en anden uanset hvilke banker, der er involveret i transaktionen.

Den store forskel er blot, at EPI’s løsning kan sende pengene over grænserne i Europa.

Den nye wallet bliver lanceret i et pilotforløb i slutningen af 2023, som omfatter Frankrig og Tyskland. Det skriver Reuters.

I begyndelsen af 2024 kommer løsningen til Belgien, og dermed vil den nye wallet omfatte over halvdelen af de digitale betalinger, som sker i euro-zonen, meddeler EPI.

EPI vil derefter udvide løsningen til de andre europæiske lande, forlyder det.

EPI vil blandt andet også gøre løsningen brugbar til online-betalinger og betalinger i butikker med mobilen.

Bag EPI står finansselskaberne Belfius, DZ Bank, ABN Amro, Rabobank, BNP Paribas, BPCE, Credit Agricole, Deutsche Bank og Societe Generale.

EPI har netop annonceret planer om at købe det hollandske betalingsselskab Currence iDEAL samt Luxembor-baserede PQI, som leverer betalingsservices til Currence iDEAL.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S