Hardware-området er den store taber i Microsofts strategi: Falder med en tredjedel

Microsoft har taget sine valg, og hardware har trukket et kort strå. Tiden med pc’er som dominerende computer kommer nok aldrig tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Microsoft tjener godt med penge og har en klar strategi for tiden, og der er både vindere og tabere.

Den strategi består i at satse på cloud, modern work og AI – disse hænger selvfølgelig til en vis grad sammen.

Den store taber er hardwareområdet. Et generelt svært marked har især ramt Microsoft, som tyder på at have opgivet ræset om nogensinde at kunne vinde på hardware.

Ved seneste regnskab for første kvartal af 2023 (men som er tredje kvartal af Microsofts regnskabsår 2023 grundet forskudt finansår) faldt omsætningen i ’More Personal Computing’-divisionen i selskabet med ni procent.

Ramt på efterspørgslen

Forretningsbenet blev trukket ned af to område: Salget af Windows-licenser til operativsystemet og salget af enheder – hvilket primært er Surface.

Salget af Windows-licenser som operativsystem til pc’er faldt med 28 procent som følge af et lavere salg af enheder med Windows, og omsætningen af Microsofts egen salg af enheder faldt med hele 30 procent. Og sidste kvartal faldt omsætningen på enheder med 39 procent. Det er altså et område, der styrtdykker.

Endvidere forventer Microsofts CFO Amy Hood, at Windows- og hardware-salget også vil falde næste kvartal i omegnen af 20 procent.

”Pc-efterspørgslen bør svare til tredje kvartal, og givet kanalbeholdningen stadig er høj, vil vores omsætning halte med den samlede markedsvækst, efterhånden som den fortsætter med at normalisere sig. Derfor skulle Windows OEM- og Devices-indtægter begge falde,” udtaler hun i forbindelse med det seneste regnskab.

Det vidner altså om, at der er tale om et område, som tech-giganten ikke satser på i fremtiden.

Især når man tager med i ligningen, at Microsofts store fyringsrunde blandt andet har ramt i hardwareafdelinger som Surface-, HoloLens- og Xbox-afdelingerne.

Selvom Xbox som helhed voksede med tre procent, skyldtes det primært onlinekøb. Hardwareomsætningen for Xbox faldt også med 30 procent.

Og det er da heller ikke meget vi hører om disse områder for tiden, når topcheferne Brad Smith og Satya Nadella holder taler. Her handler det om Cloud og AI – og til tider Microsoft 365 som får tilføjet AI-funktioner.

En længere tendens

Det har selvfølgelig været kendt længe, at Microsoft har skiftet fokus, og det er lykkedes, når man kigger på tallene. Omsætningen på hovedområderne som Azure, Office og Dynamics brager op, mens andre forfalder.

Cloudomsætningen steg hele 22 procent.

Tiden må så vise, hvad der skal ske med Surface, Windows og Xbox – sidstnævnte har især været omdiskuteret i forbindelse med den store modstand, der har været mod opkøbet af Activision Blizzard, selvom Microsoft har ytret, at opkøbet ikke er afgørende for Xbox’ fremtid.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job