AMD tilbyder nu PS5-power i lommeformat: Derfor er den nye Z1-CPU så afgørende

Aldrig er så meget gaming-power klemt ned på så lidt plads - det lover godt for en ny klasse af mobile spillekonsoller.

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

Det er ikke hver dag, at en chip-producent slipper processorer løs, som kan være grundstenen i en ny type af enheder.

Det er ikke desto mindre det, vi er vidne til med AMD’s nyeste kreationer, Z1-processorerne, som om ikke andet på papiret er i stand til at levere regulær spilkonsol-ydelse i et lommevenligt format.

AMD er ude med to nye chips: Z1 og den vilde Z1 Extreme, hvor sidstnævnte leverer grafisk ydelse, der lander mellem Sonys PlayStation 5 og Microsofts Xbox S.

Ifølge AMD svarer det til mere 20 gange flere grafiske hestekræfter end man finder i Nintendos populære Switch gaming-konsol.

Slår alt andet i lommen

Ud fra teknikbladet på AMD’s nye Z1 Extreme processor kan det afledes, at udgangspunktet er en laptop-processor fra selskabets kommende Ryzen 7000U serie af processorer møntet på særligt lette og slanke maskiner.

Her får Z1- kollektionen dog særligt skræddersyede strøm- og power-kurver, der er optimeret til brug i endnu mindre enheder.

I Z1 og Z1 Extreme tilbydes i alt seks eller otte regnekerner, parret op med henholdsvis fire og 12 RDNA2 grafikenheder.

Det giver Z1 Extreme en teoretisk ydelse på op til 8,6 teraflops, mens Z1’eren nøjes med at levere 2,8 teraflops. Efter samme målestok leverer Sonys populære PlayStation 5 en teoretisk ydelse på 10,3 teraflops, mens Microsofts Xbox S leverer under det halve, blot 4.0 teraflops.

Den kraftigste håndholdte enhed på markedet, version 2.0 af Steam Deck, leverer forkølede 1,6 teraflops til sammenligning.

Det er værd at bemærke at både PS5 og Steam Deck 2 arbejder med AMD-byggede processorer, blot bygget med ældre og mindre strømeffektive arkitekturer fra producenten.

Sammenligner du med dedikerede grafikkort, lander Z1 Extreme i samme liga som AMD’s eget mellemklassekort RX 6600, som leverer 8,9 teraflops – et kort der i sig selv kræver op til 132 watt fra strømforsyningen.

Konsolkvalitet på farten

Resultatet af AMD’s bestræbelser er, at nu er potentialet der for reelt at levere spil i konsolkvalitet på farten.

Første enhed med den stærke Z1 Extreme ombord indikerer da også, hvor stort potentialet er.

Det bliver en ’Asus ROG Ally’ konsol, som skulle have evnerne til at ’spille næsten ethvert spil, som kører på Windows, Steam, GOG, Xbox Game Pass, GeForce Now, Android og mere’.

Bemærkelsesværdigt er det, at det hele ifølge et lækket teknikblad, er klemt ned i en enhed med syv tommers 120 Hz display der, ligesom en Nintendo Switch, kan klemmes ned i en (stor) frakkelomme.

Dimensionerne er på 28 gange 11 centimeter, med en profil på 2,1 centimeter og en kampklar vægt lige over de 600 gram.

Ud over den stærke processor giver det plads til 16 gigabyte hukommelse og 512 gigabyte lager af M2.2230 typen, hvilket giver håb for at denne endda kan opgraderes. Selve enheden kører Windows 11.

Prisen lyder på 699 amerikanske dollar, hvilket svarer til godt 4.700 før moms og told indregnes i en eventuel slutpris herhjemme.

Mens det med al sandsynlighed bliver topmodellen i Asus’ nye konsol-portefølje, er en billigere variant med den mere beherskede Z1 processor givetvis også i kortene.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks