Tempest holder fast trods øget konkurrence

Markedet for it-sikkerhedsprodukter vokser med tocifrede væksrater, men der er også mange flere om at dele puljen. Tempest, der sidste år blev købt af svenske Nocom, mærker konkurrencen, men fastholder på 10. år sorte tal på bundlinien.

Tocifrede vækstrater præger markedet for it-sikkerhedsprodukter, men samtidig dukker der flere spillere op, som tilbyder sig inden for it-sikkerhed.

? Dels ser vi helt nye spillere som Secure Soft, der etablerede sig i Danmark for nylig, dels dedicerede distributører som SEC Datacom, Mtrust og Betech Data, der bliver mere aktive på området it-sikkerhed, siger Jan Braginski, administrerende direktør, Tempest, der er distributør af it-sikkerhedsprodukter.

Sælger også viden

Herudover bevæger producenter som Zyxel og Cisco sig rent teknologisk også i højere grad ind på sikkerjedsmarkedet, fordi eksempelvis routere indeholder mere og mere sikkerhed.

? Det er derfor vigtigt for os at sælge mere end bare produkter. Vi er nødt til også at levere viden, som forhandlerne kan bruge i salget til deres kunder, siger Jan Braginski.

Tempest blev overtaget af svenske Nocom sidste år og derfor er det to regnskabsår ikke sammenlignelige. 2004 omfatter kun fjerde kvartal, mens 2003/04 omfatter fire kvartaler altså et fuldt regnskabsår.

Ikke desto mindre nåede Tempest på det ene 2004-kvartal både et markant bedre resultat før skat og et større overskud end i 2003/04-regnskabet.

Tempest A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003/04
Bruttofortjeneste3,814,1
Resultat før finansielle poster0,70,2
Resultat før skat 1,10,4
Resultat0,80,4
Egenkapital4,33,5
Antal ansatte2021
? Vi er blevet en del af en større koncern, og det reducerer vores omkostninger. I den anden retning trækker, at vi i 2003/04 fik opstartshjælp fra vores nye moderselskab i form af revisionshjælp, tilretning af fælles systemer og etablering af et marketingsamarbejde. Det blev til en ekstraordinær stor udgift på omkring en million kroner, forklarer Jan Braginski.

Bestemt tilfredsstillende

Han lægger ikke skjul på, at 2004-resultatet ér flot i forhold til året før og bestemt tilfredsstillende.

Tempests væsentligste konkurrenter herhjemme er Network Technologies og Swan, men som sagt, så stikker flere og flere potentielle konkurrenter hovedet frem.

? Vores nye ejer er en stor fordel, når det gælder viden. Vi har gennem vores svenske ejer adgang til produktsupport på forskellige niveauer, og det er en stor fordel ved introduktionen af nye produkter på det danske marked, siger Jan Braginski.

I den kommende tid forventer Tempest at vende tilbage til "noget større vækstrater end de sidste par år."

? Vi har haft sorte tal på bundlinien de sidste 10 år, så dem holder vi absolut også fast i, konstaterer Tempest-direktøren.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S