Streaming: The Diplomat er en rasende underholdende politisk thriller

Med The Diplomat har Netflix begået en flot, elegant og humoristisk serie, der fortjener at få mindst én ekstra sæson.

Artikel top billede

Kate Wyler er ikke specielt interesseret i hverken politik, hæder eller offentlig anerkendelse. Til gengæld er hun bundsolid diplomatisk håndværker, der håndterer relationer mellem nationer på højeste niveau.

I første afsnit af ”The Diplomat” er hun egentlig på vej til en ambassadørpost i Mellemøsten, som hendes hjerte brænder for.

Men bliver i sidste øjeblik og meget mod sin vilje shanghajet til den mere ceremonielt anlagte post som amerikansk ambassadør i London, da et britisk hangarskib i Golfen rammes af et missilangreb.

Derfor er her brug for en mere fast hånd ved rattet end det, end en tilfældig bidragyder til præsidentens valgkamp kan levere.

For hvem står egentlig bag missilangrebet?

Er iranerne på krigsstien, hvilket alle – og især den slagfærdige britiske premierminister – er overbevist om, eller ligger der andet bag?

Ud i noget værre snavs

Det står til gengæld hurtigt klart, at kræfter i den amerikanske regering samtidig pønser på at groome Kate Wyler (Keri Russell) til posten som vicepræsident i stedet for vicepræsidenten, der er ved at rode sig ud i noget værre snavs.

Hvilket ingen i første omgang dog rigtig bekymrer sig om at fortælle hende.

The Diplomat er på kort tid blevet en af de mest sete serier på Netflix, hvilket er fuldt fortjent. Den lykkes nemlig med at koble storpolitiske intriger, elegante replikker, humor og solidt skuespil i hoved- og biroller med interessante personligheder og private genvordigheder i bunkevis.

Hovedpersonen er f.eks. ikke blot udstyret med venner og fjender på højeste niveau, men også med husbonden Hal (Rufus Sewell), der selv er kontroversiel – om end detroniseret – karrierediplomat.

Samtidig er han en intrigant, charmerende blanderøv af Guds nåde med tårnhøj cigarføring, der helt afgjort ikke er vant til at spille andenviolin.

Parret er for øvrigt også halvt om halvt gået fra hinanden. Men det går naturligvis ikke an, hvis man har en fod i døren til Det Hvide Hus og er nødt til at holde lidt på formerne.

The Diplomat er helt enkelt brandgod underholdning

The Diplomat er helt enkelt brandgod underholdning i departementet for politiske thrillere og sammenlignes gerne med hæderkronede The West Wing, som den i stil og tone har mere til fælles med end den mere kynisk og uforsonligt anlagte House of Cards.

Her er også en del tråde at holde styr på, og ofte må man bare finde sig i, at alt ikke forklares med det samme.

Så her er man nødt til at hænge på for med tiden bedre at kunne se det større billede. Hvilket heldigvis er en fornøjelse.

Alle otte episoder af første sæson ligger på Netflix, og selv om man – med den positive modtagelse og en IMDB-rating på 8,2 in mente – kan være næsten sikker på, at der også kommer mindst en sæson to, så har Netflix dog ikke bekræftet det endnu.

Se traileren til The Diplomat her.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S