Dansk firma med tidligere stjerne-CIO i spidsen vil mindske risici ved virksomheders brug af ChatGPT

2021.AI kommer med en platform til AI-governance, som skal sørge for, at kunder er compliant, når de eksempelvis bruger ChatGPT eller andre LLM'er.

Artikel top billede

(Foto: Yannis Ntousiopoulos)

AI-bølgen har sat gang i et paradigmeskift inden for digitalisering og særligt blandt landets virksomheder og organisationer.

Derfor kommer 2021.AI med en ny governance-platform til storskala sprogmodeller (LLM), som skal adressere og minimere de risici, der er forbundet med brugen af ​​LLM'er i en organisation.

Platformen hedder Grace Governance for Large Language Models.

Formålet inkluderer at få styr på læk intellektuel ejendom eller andre informationslæk til tredjeparter.

Grace kan blandt andet anonymisere og maskere følsomme oplysninger, såsom personlig identificerbar information, når der interageres med modellen samt muliggørelse af monitorering i realtid af prompten og svarene samt definere autoværn og risici omkring LLM'en.

"GRACE Governance for LLM'er er en løsning, som vi er stolte af at lancere for at hjælpe organisationer med at mindske de risici, der er forbundet med LLM'er," sagde Mikael Munck, CEO for 2021.AI og tidligere it-chef for Saxo Bank, i en meddelelse og fortsætter:

"Med den stigende brug af kunstig intelligens i organisationer, mener vi, at det er vigtigt at have ordentlig styring på plads, og vi er glade for at kunne tilbyde en løsning, der vil hjælpe organisationer med at opnå dette."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S