Skræmmende læsning: Ringe og forhastede offentlige it-løsninger har store konsekvenser for brugerne

Løsninger, der kræver pasnummer af folk uden pas – eller løsninger, der sender breve fra psykiatrien til mindreårige. Folketingets ombudsmand advarer mod dårlige offentlige it-løsninger - og det er helt på sin plads.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Arbejder du med offentlig digitalisering, og har du ikke læst Politikens glimrende interview med Folketingets ombudsmand, Niels Fenger, så skal du gøre det.

For ombudsmanden siger det i interviewet skræmmende direkte: Den offentlige digitalisering sætter borgernes retssikkerhed under pres.

Ikke fordi en eller anden amokløbende kunstig intelligens har besluttet at rødhårede ikke kan få boligstøtte – og heller ikke fordi de globale techgiganter har fundet på nye krumspring.

Og som Niels Fenger fortæller i interviewet, så er det heller ikke de komplekse juridiske problemstillinger, der driller borgerne, og dermed optager ham.

I stedet er det den stærke fokusering på effektiviseringer og standardisering.

Derfor må ombudsmanden skride ind, når mindreårige er standardmodtagere på breve fra psykiatrien.

Når formularer om opholdstilladelse kræver et pasnummer fra folk uden pas. Eller når ved lovsikrede rettigheder forsvinder, fordi systemet ikke kan tage højde for bisiddere eller advokater.

Den slags er svært at læse om uden at blive bare en smule forarget.

For det er ikke systemernes skyld.

For software er sat i verden for at kunne skalere best practice – i hvert fald indtil de kloge AI-modeller hjælper os med at skabe en endnu bedre best practice.

Det er heller ikke de konkrete sagsbehandleres skyld. De sagsbehandlere, som før digitaliseringen ville have fanget de absurde krav efter to-tre tilfælde eller have opdaget behovet for en håndbåren undtagelse.

Til gengæld er det de chefers skyld, som har accepteret software, der tydeligvis er mast igennem, og hvor den klassiske 80/20-regel betyder, at det er bare ærgerligt med de sidste 20 procent.

Det kan til nød gå i det private, hvor du som kunde kan finde en alternativ leverandør. Men når det handler om borgere, er det selve tilliden til retsstaten, som de dårlige systemer sætter i spil.

Både Politiken og ombudsmanden fortjener derfor stor ros for at sætte fokus på de omkostninger som forsimplede og forhastede systemer har - både for den enkelte og for samfundet.

Du finder interviewet med ombudsmand Niels Fenger her.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S