Efter klage til EU fra konkurrent: Microsoft Teams kan snart koste penge

Microsoft har tilbudt at opkræve forskellige priser for 365 – med eller uden Teams, der hidtil har været inkluderet i Microsoft 365. Det sker efter en klage til EU fra det Salesforce-ejede Slack. Men de er ikke de eneste, der har klaget.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • "Vi har modtaget adskillige klager"
  • Et årti med milliardbøder fra EU til Microsoft
231
1:15 min
I et forsøg på at forhindre en ”antitrust”-undersøgelse fra EU og en mulig medfølgende millionbøde, har Microsoft tilbudt at ændre sine priser på 365 – en pris med eller uden Teams, der hidtil har været inkluderet.

Det sker efter, at det nu Salesforce-ejede Slack i 2020 klagede til EU’s konkurrencemyndighed for unfair konkurrence, ved at gøre Teams til en integreret del af Office.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S